MECIURI TARI ÎN LIGA NAȚIONALĂ DE BASCHET FEMININ

1 0

Patru meciuri s-au jucat sâmbătă, 29 ianuarie, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Naționale de Baschet Feminin, două dintre aceste dueluri fiind echilibrate. Partidele BC Sirius Târgu Mureș – AC Triumf Botoșani și Olimpia CSU Brașov – CSM Satu Mare nu s-au disputat, întâlnirea din urmă fiind amânată după un caz de Covid-19 apărut în lotul grupării de sub Tâmpa.

Iată rezultatele acestei runde:

CS Rapid București – CS Universitatea Cluj-Napoca 59-65, după o repriză suplimentară
CSM Târgoviște – Academia Phoenix CSU Simona Halep Constanța 69-72
CSM Alexandria – Agronomia București 49-33
Alexandria a deschis excelent (7-0), Agronomia reușind egalarea în debutul sfertului al doilea, 18-18 și apoi a preluat conducerea prin coșul Claudiei Cristea. Teleormănencele au intrat cu 28-24 la cabine și n-au cedat apoi niciodată avantajul de pe tabelă. Sfertul decisiv a adus doar șase puncte, fiind câștigat de gazde cu 5-1.

Principalele marcatoare: Myriam Lara Ackerman (19 puncte, 18 recuperări) / Anca Șipoș  (14 puncte, 10 recuperări)

FCC Baschet UAV Arad – KSE Târgu Secuiesc 84-59
Aradul a condus aproape în totalitate pe parcursul primului sfert, câștigat cu 18-16, după care oaspetele au menținut jocul echilibrat până aproape de pauza mare, galben-albastrele bifând un run de 11-1 și au intrat la cabine cu 40-30. Arădencele au pus 44 de puncte pe tabelă în repriza secundă, primind în schimb 29, iar în privința punctelor din paint formația gazdă a stat mult mai bine (46-28). Prima clasată din LNBF ajunge la a șaptea victorie consecutivă în campionat și rămâne fără eșec pe teren propriu.

Principalele marcatoare: Andreona Keys (27 de puncte) / Antoinette Lewis (18 puncte)

Sepsi-SIC a avut etapă liberă la finalul acestei săptămâni.

După meciurile din runda cu numărul 17, FCC Baschet UAV Arad are 16-1 bilanț, iar pe podium a urcat CSM Alexandria (11-4), după ce Sepsi Sfântu Gheorghe și CSM Satu Mare (ambele 12-1) n-au jucat.