LUPTĂ ÎNCINSĂ LA BARAJUL DE PROMOVARE ÎN LIGA A II-A

Mihai ROŞOIU

Returul fazei semifinale a barajului pentru promovarea în Liga 2 Casa Pariurilor, sezonul 2021-2022, s-a disputat sâmbătă şi duminică, dintre cele 20 de participante rămânând doar 10 în cursa pentru cele cinci locuri din ediţia viitoare a eşalonului secund.
Patru dintre câştigătoarele seriilor sezonului regular au fost eliminate, acestea fiind CSM Bucovina Rădăuţi (seria 1), Şoimii Lipova (seria 8), CSO Cugir (seria 9) şi Minaur Baia Mare (seria 10). Dacă seriile 1 şi 8 au rămas fără echipe în ultima rundă, în schimb seriile 2 şi 7 au mers mai departe cu ambele echipe, în timp ce din restul seriilor s-a calificat doar campioana sezonului regular.
Două au fost echipele care au reuşit să întoarcă rezultatul în meciul retur, Dacia Unirea Brăila, care a întors de la 0-2 în tur la 4-0 în retur şi CS Afumaţi, care a învins pe satelitul celor de la FCSB cu un categoric 4-1, după ce în tur a fost 1-0 pentru bucureşteni.
lată programul manşei tur a celor cinci finale, programat pe 22 mai (cu excepţia meciurilor care vor fi mutate din cauza televizării), cu menţiunea că returul va avea loc o săptămână mai târziu: ACS Suporter Club Oţelul Galaţi – ACS Dacia Unirea Brăila CSA Steaua Bucureşti – CS Afumaţi ACS Vediţa Coloneşti M.S. – CSM Corona Braşov
CS Măgura Cisnădie – ACS Viitorul Şelimbăr
FC Unirea Dej – SCM Zalău
În ceea ce priveşte rezultatele şi marcatorii returului fazei semifinale, acestea au fost următoarele, cu roşu fiind trecute echipele calificate mai departe: Sâmbătă, 15 mai
B4: CSA Steaua Bucureşti – ACS Mostiştea Ulmu 2-0 (1-0) (în tur 2-0)
Emilian Pacionel (60 – pen.), Cezar Mihalache (90+4)
B1: ACS Dacia Unirea Brăila – CSM Bucovina Rădăuţi 4-0 (0-0) (în tur 0-2)
Raphael Stănescu (59), Valentin Robu (75), Andrei Apostolache (85), Patrick Petre (88)
B2: ACS Foresta Suceava – ACS Suporter Club Oţelul Galaţi 0-0 (în tur 0-3)
B5: ACSO Filiaşi – CSM Corona Braşov
0-4 (0-0) (în tur 0-1)
Radu Linguraru (70), Iulian Drăgoi (76), Ştefan Nicolau (83), Richard Aszalos (89) B6: ACS Vediţa Coloneşti M.S. – ACS SR Municipal Braşov 1-1 (0-1) (în tur 10)
Robert Dalu (72) / Marius Savu (5)
B7: ACS Viitorul Şelimbăr – CS Crişul
Chişineu Criş 2-2 (2-1) (în tur 2-0)
George Monea (21), Adrian Cîrstean (27) / Sebastian Budur (41), Adrian Şuşlak (70 – pen.)
B8: CS Şoimii Lipova – CS Măgura Cisnădie 1-1 (1-0) (în tur 1-2)
lonuţ Bărculeţ (32), Alexandru Ban (65) / M’hammed Salhi (68)

B9: CSO Cugir – SCM Zalău 0-2 (0-2) (în tur 0-3)
Raul Stanciu (42), Sergiu Pop (44)
B10: FC Unirea Dej – CS Minaur Baia
Mare 3-1 (1-1) (în tur 0-0)
Sebastian Serediuc (32), Alexandru Core (54 – aut.), lonuţ Frăsineanu (88) / Andrei Haţiegan (44)

Duminică, 16 mai B3: SC Fotbal Club FCSB SA 2 – CS
Afumaţi 1-4 (0-2) (în tur 1-0)
Andreas Chiriţoiu (74) / Ştefan Stîngă (14 – pen.), lonuţ Tudorache (37, 52, 55)

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Next Post

REZULTATELE PRIMEI MANŞE A BARAJULUI DE PROMOVARE ÎN LIGA A III-A

Duminică, 16 mai, au fost programate jocurile din manşa întâi a barajului de menţinere / promovare în Liga 3. S-au înregistrat următoarele rezultate:Regiunea 1 Dinamo Bacău – Bradu Borca – nu s-a disputat, oaspeţii au informat Departamentul Competiţii că nu vor participa la barajCSM Paşcani – CSM Vaslui 2-1 (2-1)Lorenzo […]