Lucrările de modernizare a DJ 712 Târgoviște – Șotânga – Vulcana Pandele – Brănești – Pucioasa sunt în plin proces de implementare

Date:

Președintele Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, a anunțat că lucrările de modernizare a drumului județean DJ 712 Târgoviște – Șotânga – Vulcana Pandele – Brănești – Pucioasa, Lotul 1, sunt în plină desfășurare, cu o investiție de aproximativ 101 milioane lei.

Proiectul se află într-un stadiu avansat și va aduce îmbunătățiri semnificative pentru infrastructura rutieră a județului. Printre lucrările importante se numără asfaltarea a 15,77 km de drumuri cu două straturi de asfalt, construirea a 26.000 mp de trotuare, realizarea a 18 km de șanțuri din beton și rigole carosabile, precum și modernizarea podurilor din zonă – un pod nou în Șotânga și două poduri reabilitate.

În plus, vor fi amenajate 36 de stații de autobuz și vor fi realizate 2.000 de accese la proprietăți.

Corneliu Ștefan a subliniat că acest proiect face parte dintr-un plan amplu de dezvoltare a infrastructurii rutiere a județului Dâmbovița și are ca scop îmbunătățirea calității vieții locuitorilor, dar și atragerea de noi investitori în regiune. Președintele CJ Dâmbovița a reafirmat importanța acestui proiect pentru modernizarea județului și stimularea dezvoltării economice.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Popular

Știri
Dâmbovița