În derby-ul local, Chindia – F.C.M., Două faze litigioase

SPORTConfruntarea dintre Chindia şi F.C.M. Târgovişte (scor 1-1) a fost una deschisă, fără menajamente, cu multe faze de poartă.
Echipa din Şotân-ga şi-a atras de partea ei marile ocazii, iar cea din Vechea Cetate de Scaun a încercat să obţină victoria, dar a avut o formă slabă. N-a fost în apele ei.
Oaspeţii s-au apărat cu exactitate, fundaşii centrali Gâldău şi Olteanu neutralizându-i pe Cherchez şi, apoi, pe Bucă.
Apoi, G. Petre a fluidizat traficul spre poarta lui Popescu cu pase spre Dragnea şi Popa.
Elevii lui Puiu Becheanu au
îmbinat rigoarea marcajului cu severitatea presingului şi fineţea ţesăturilor de pase.
„Lăncierii” domneşti au atacat adversarul pe nişte trasee minuţios fabricate, dar băieţii lui Ghiorghi Zotic le-au citit intenţiile.
Odată cu trecerea timpului, elevii lui Silviu Dumitrescu s-au precipitat, iar pe final de meci au jucat haotic, fără inspiraţie. Au bătut degeaba la o uşă ferecată.
Au fost şi două faze litigioase la poarta Chindiei, la scorul de 1-1. In minutul 59, portarul Popescu a scăpat balonul, Dragnea a fost pe fază, a vrut să şuteze, dar a fost ţinut de Vătavu şi incomodat să înscrie fără ca centralul Adrian Vizireanu (Buzău) să dicteze penalty.
Apoi, în minutul 81, după un corner executat de Enescu, în gura porţii, Olteanu a deviat balonul, care a fost respins de către Călin Marin. Multă lume a văzut că mingea a depăşit dunga albă, dar asistentul Alexandru Mihalcea (Muntenii Buzău) a rămas cu fanionul jos.

Moreni: 31 de proiecte edilitare cu finanțare nerambursabilă promovate în ultimii patru ani!

O statistică realizată la nivelul Municipiului Moreni arată că,...

Granturi pentru unitățile de învățământ pilot!