În Dâmbovița și alte 10 județe, Ministerul Educației va deconta naveta elevilor

Date:

Pentru  anul școlar 2024 – 2025, elevii navetiști care se deplasează către școală pe un traseu pe care nu există transport județean contractat de consiliul județean, vor primi, începând cu 9 septembrie, în medie 38 de bani pe kilometru, potrivit listei cu sumele forfetare trimisă de Ministerul Educației în școli. 29 de județe au stabilit suma acordată per kilometru dus-întors către școală , pornind de la 0,23 lei până la 0,64 lei.

Pentru elevii din 11 județe în care consiliile județene (CJ) nu au atribuit niciun contract de transport județean, aceștia vor primi 0,38 de lei per kilometru dus-întors, media pe țară a sumelor propuse de cele 29 de județe. Cele 11 județe sunt: Argeș, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Teleorman și Timiș. Școlile centralizează lunar până la data de 5 datele despre sumele forfetare necesare.

Suma forfetară de care beneficiază fiecare elev se stabileşte pe baza valorii unitare lei/kilometru înmulţită cu numărul de kilometri parcurşi zilnic între domiciliu/reşedinţă şi unitatea de învăţământ şi numărul de zile de cursuri din luna de analiză.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Popular

Știri
Dâmbovița

Cancerul ereditar: Când sunt necesare testele genetice și ce mutații pot fi transmise?

Cancerul este, în mare parte, o boală cauzată de...

De ce etichetele fac diferenta in afaceri si in viata de zi cu zi

Te-ai gândit vreodată la câte etichete vezi într-o singură zi? De...

Bănuit de tentativă la infracțiunea de tâlhărie calificată, reținut 

În urma investigațiilor efectuate de polițiștii din cadrul Poliției...

Depistat la volanul unui autoturism, deși ar fi consumat băuturi alcoolice

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Târgoviște au oprit în...