F.C. Municipal Târgovişte a încheiat campionatul CU FRUNTEA SUS! F.C. Zagon – F.C. Municipal Târgovişte 2-2 (1-2)

fcmStadion: omunal Spectatori: 50
Au marcat: Postolică, Ad. Popa – Dragnea, Enescu.
Arbitri: Cr. Bujor – G. Dănănae (ambele Bucureşti), Roxana Ivanov (Giurgiu).
Observatori: Cr. Rusu (Focşani), Stan Prodan (Alexandria).
Zagon: Rusandru – Mihăeş. Ceauşel, Răduţoiu, Ad. Popa – Postolică, Ştirbu, Puşcaşu, Băbăşescu, Bodean -Pintea.
Au mai jucat: Căşineanu, Gazda. Csiki, Markuş.
Antrenor: Teodor Ardelean.
Târgovişte: Zegheru – Neagu, Coman, Timofte, Banu – I. Popa, Daia, Mădăran, Lungeanu – Enescu, Dragnea.
Au mai jucat: Dogaru, Tudorache, Rusu, Mândru
Antrenor: Gigi Manea.
Cartonaşe galbene: Rusandru, Ad. Popa, Postolică (2) – Daia, Enescu, Dragnea.
Cartonaş roşu: Postolică (min.65).
Municipal a fost aproape de a încheia sezonul cu o victorie, însă ghinionul şi greşelile individuale au făcut ca la final gazdele de la Zagon să obţină un punct nesperat. Cu sacii în căruţă de mai multă vreme, târgoviştenii au jucat relaxaţi pe terenul formaţiei din Covasna şi au condus ostilităţile o bună bucată de timp.
Cei care deschis scorul au fost jucătorii de la Zagon. După 20 de minute, Postolică a reuşit să finalizeze o acţiune de atac a amfitrionilor şi a deschis scorul contrar cursului jocului. Avantajul formaţiei din Covasna nu a durat decât 10 minute, pentru că Dragnea a reuşit să restabilească egalitatea, iar peste alte 10 minute, Municipal a trecut în avantaj graţie golului înscris de Enescu. Mijlocaşul dâmboviţean s-a revanşat astfel după penalty-ul ratat în etapa precedentă în meciul cu Unirea Tărlungeni, formaţie care a izbutit să obţină promovarea în liga secundă după victoria cu Avântul Reghin.
Cu avantaj minim la pauză, Municipal a reuşit să gestioneze situaţia, însă târgoviştenii nu au mai putut face nimic la o fază care nu anunţa nimic, petrecută în minutul 65 al partidei de joi. O lovitură liberă de la aproape 30 de metri a fost transformată în gol de către Adrian Popa, iar după acest gol nimic notabil nu s-a mai întâmplat.
F.C. Municipal Târgovişte încheie sezonul cu o remiză meritată şi devine singura divzionară C dâmboviţeană care izbuteşte să se menţină în ultimul eşalon naţional după ce Urban Titu a retrogradat în ciuda succesului cu Juventus Bucureşti (1-0).
. În minutul 65 al partidei de la Zagon, autorul primului gol, Postolică, a fost eliminat pentru două cartonaşe galbene. Ambele avertismente au fost arătate de Cristina Bujor în urma unor faulturi d.ure la jucătorii târgovişteni.
. Jucătorii Municipalului au încheiat sezonul cu o masă festivă la Sinaia, alături de conducători şi antrenor.i.
. Pe final de meci jucătorii Municipalului au ratat trei ocazii enorme de a obţine victoria, însă de fiecare dată elevii lui Gigel Manea au irosit aceste şanse.