EVOLUŢIE MODESTA • REZULTAT NEDREPT F.C.M. TÂRGOVIŞTE – CONPET PLOIEŞTI 0-2 (0-2)

fcmSTADION – „ALPAN” ŞOTÂNGA – TIMP FRUMOS, GAZON EXCELENT, SPECTATORI 300.
F.C.M. TÂRGOVIŞTE:
R. ZEGHERU – N. BANU, G. COMAN, I. ANGHEL, D. CERNEA, A. GÂLDAU, G.
TIMOFTE, D. POPA (75 -DAIA), D. GRIGORE (52 -MÂNDRU), ENESCU (60 – M.
MADARAN), G. DRAGNEA (42 – ARSU).
ANTRENOR: GH. MANEA.
CONPET PLOIEŞTI: A. BICA – B. DINU, D. BADEA, G. FRINCU, C. MUNTEANU, C. VLAD, I. HEREA, (46 – D. GHEORGHE), F. PRIPU (65 –
G. PETRE), A. ŞTEFAN (80 –
P. ABBA), M. JIPA (65 -C. MUSEA).
ANTRENOR: BOGDAN NICOLAE.
Deşi ştiam că partida cu „CONPET” va fi dificilă, de ce ne-a fost teamă nu am scăpat. E adevărat, noi câştigăm la PLOIEŞTI, iar ei, la ŞOTÂNGA (în ultimii doi ani).
Oaspeţii noştri şi-au luat toate măsurile, au aliniat cel mai bun unsprezece de start, au venit cu întreaga conducere.
Aşa se justifică interesul conducerii clubului prahovean, încât a renunţat la „observare” în Liga a 3-a, preferând să însoţească echipa la ŞOTÂNGA (preşedintele).
în comparaţie cu F.C.M., CONPET are în acest moment un lot mai valoros, având şi doi foşti fotbalişti ai
noştri, FLORIN PRIPU şi BOGDAN DINU. Faţă de meciul tur, CONPET a prezentat o echipă mult schimbată în bine. Aşa a fost în meciul cu prahovenii. Un meci al marilor ambiţii, pentru ei, dar pentru noi, al nevoii de puncte. Dar aşa este în sport, în fotbal, ne-o veni şi nouă rândul să-i batem când le-o „fi lumea mai dragă”.
F.C.M. TÂRGOVIŞTE a
avut o pauză foarte mare fără jocuri oficiale (trei etape), pe care nu a ştiut să o gestioneze cum trebuie, fapt resimţit din plin în jocul de ansamblu al echipei. Aşa cum ar proceda orice antrenor care se respectă, în aceste „pauze forţate”, sfârşitul de săptămână îl încheie cu un joc amical pe teren propriu (în cazul nostru).
Iniţial, conducerea clubului a stabilit 3 partide de verificare, cu DACIA MIOVENI, F.C. ARGEŞ şi FORTUNA
BRAZI.
Din motive independente de voinţa noastră, cei din BRAZI au contramandat „amicalul” cu două zile înainte de disputare. Atunci s-a convenit ca F.C.M. să joace la
ŞOTÂNGA, cu PAS
PUCIOASA, vineri, 19.04.2013, orele 16:00.
După ce s-a perfectat şi acest joc, antrenorul nu a mai dorit să evolueze în compania unei divizionare D, preferând un antrenament obişnuit. Şi uite aşa, echipa a stat două săptămâni fără jucători în formă, în priză, când două săptămâni faci numai antrenamente şi pregătire fizică.
Să vii acum să acuzi că jucătorii nu şi-au apărat şansele în mod corect este o acuzaţie gravă. Cine poate să creadă că echipa nu a dorit să joace, să câştige meciul, când îi aşteptau la cabine câte 9 milioane lei de fiecare.
Acuzaţia se întoarce ca un bumerang. Recunosc că nu s-a jucat chiar aşa de rău, după cum arată scorul. Oaspeţii au avut doar două şanse, pe greşeli de apărare ale noastre, au marcat, apoi au jucat doar la trecerea timpului. Practic, meciul a început de la 0-1 (min. 4).
Nu ne-am concentrat suficient, am făcut multe greşeli nepermise în apărare şi am primit o nouă lovitură (min. 15, 0-2). Scor ce a turnat plumb în ghetele jucătorilor noştri. Să nu credeţi că au făcut figuraţie pe teren. Antrenorul, când şi-a dat seama că atacul nu merge, a făcut prima schimbare, cu efect benefic. Numai că acest puşti – ARSU CATALIN (20 ani) – a
fost introdus târziu, el nemai-jucând într-un „oficial” până acum. La PITEŞTI a marcat un gol foarte frumos şi a fost aproape de egalare, evoluând însă doar 15 minute, pe final.
Acum din nou CATALIN ARSU a demonstrat că are valoare, ştie ceva fotbal, este cel mai bun la antrenamente, dar nu a avut şansa să arate ce poate, ce ştie.
A avut două ocazii foarte bune de a marca. în minutul 42 a şutat la poartă, toţi am văzut gol, dar BICA s-a opus. în minutul 67 scapă din nou pe contraatac, lobează mingea peste portar, dar nu nimereşte cadrul porţii goale.
Au mai fost şi alte ocazii de a marca, dar MÂNDRU,
CERNEA şi ENESCU le-a ratat
cu seninătate. E adevărat, s-a cunoscut lipsa de formă a lui
DRAGNEA, iar GRIGORE s-a
accidentat, fiind înlocuit în minutul 52, echipa rămânând fără „orizont”.
Cei introduşi în teren, în repriza a 2-a, nu au dat randamentul la care ne aşteptam. Probabil s-a considerat că meciul este uşor, îl vom câştiga şi fără să jucăm fotbal, mai ales când am beneficiat de un arbitraj foarte bun.
Am pierdut un meci foarte important, care, dacă l-am fi câştigat, ne-ar fi scos din
„stres”.
Or, acum trebuie să câştigăm la FAGARAŞ cu orice preţ. Dacă nu pierdem la CIVITAS, atunci vom scăpa de grijile retrogradării.
Jucătorii au dus corabia în naufragiu, tot ei au obligaţia să o aducă la mal, este adevărat, dacă şi „căpitanul” navei ştie să o cârmuiască spre salvare…
Echipa are tot ce-i trebuie, are forţa necesară să nu piardă la FAGARAŞ. Vă asigur că aşa va fi, deşi va fi meci „pe viaţă şi pe moarte”, deoarece CIVITAS, dacă pierde vreun punct, nu mai poate evita locul 9, loc cu „probleme”.