DÂMBOVIȚEANCA ANDREEA PĂRĂLUȚĂ A PUS UMĂRUL LA VICTORIA ROMÂNIEI CONTRA KAZAHSTANULUI

Naționala României a început bine meciul împotriva jucătoarelor din Kazahstan. Olar-Spânu și Marcu au testat reflexele portarului Portnova în prima jumătate a primei reprize. În minutul 22 ”tricolorele” au fost foarte aproape de a deschide tabela de marcaj. Meluță a șutat puternic de la distanță, însă mingea s-a oprit în stâlpul porții din dreapta.

Ultima ocazie a României din prima repriză a venit în minutul 40, când Vătafu a trimis o minge puternică de la 25 de metri, iar portarul echipei Kazahstan a reușit cu dificultate să rețină ”balonul”, scrie digisport.ro.

În partea a doua a jocului, România a ieșit de la cabine mult mai motivată. Ciolacu și Stanciu au încercat pe rând să trimită mingea în plasa adversă, însă de fiecare dată au șutat pe lângă poartă.Jocul bun al României a fost încununat în minutul 68. Carp a reușit să înscrie cu capul după o centrare perfectă a lui Vătafu și jucătoarele ”tricolore” deblocau tabela: România – Kazahstan 1-0.

Până la finalul jocului, România a încercat să ducă scorul la 2-0, însă lipsa de luciditate în ultima treime a terenului a făcut ca meciul să se încheie cu scorul de 1-0.

În urma acestui rezultat, România acumulează 6 puncte și securizează pentru moment locul 1, din grupa 4, în Liga C, în preliminariile WEURO 2025. De cealaltă parte, Kazahstanul rămâne cu 0 puncte și coboară pe ultimul loc din grupă, poziția a 4-a.

ROMÂNIA – KAZAHSTAN 1-0
A marcat: Carp ’68
Echipele de start:

ROMÂNIA: 1. Părăluță – 5. Meluță, 2. Stanciu, 15. Goder, 13. Gered – 4. Bortan (14. Herczeg 89′), 19. Iordăchiuși (10. Ciolacu 56′), 8. Vătafu – 22. Marcu (16. Bălăceanu 46′), 20. Carp (21. Borodi 80′), 11. Olar-cpt (6. Istrate 80′). Selecționer: Massimo Pedrazzini
Rezerve: 12. Ceasar, 23. Câmpean – 3. Tunoaia, 17. Bistrian, 18. Bratu, 9. Vasile, 7. Bâtea

KAZAHSTAN: 1. Portnova – 5. Demidova, 9. Nurusheva (22. Lozukova 77′), 15. Myasnikova – cpt., 8. Gaistenova – 6. Nizamutdinova (2. Taldykina 77′), 4. Aitymova, 3. Khairulina – 7. Kulmagambetova, 11. Tuchina (14. Yerzhanova 56′ / 19. Satygaliyeva 77′), 21. Turlybekova (18. Burova 65′). Selecționer: Madiyar Kembilov
Rezerve: 12. Zeinali – 10. Karazhanova, 13. Mamyrova, 16. Aldanazar, 17. Zhumabaikyzy, 20. Sovet, 23. Vlassova