Cu dâmboviţencele Andreea Părăluţă şi Olivia Oprea titulare, NAŢIONALA DE FOTBAL FEMININ A ÎNVINS GRECIA ŞI UCRAINA. România a ratat calificarea directă la Euro 2017 la golaveraj. Urmează barajul cu Portugalia

fotbal-femininAtât de aproape de un vis ce părea, poate, imposibil la startul campaniei de calificare, tricolorele s-au năpustit spre poarta elenă încă din startul partidei. Andreea Voicu şi Florentina Olar au fost primele care şi-au încercat norocul. Defensiva oaspete a cedat presiunii, iar Alexandra Lunca a deschis scorul în minutul 5.
Având nevoie de un golaveraj cât mai bun, tricolorele nu au făcut pasul înapoi şi au continuat să atace, dar Olar şi Rus nu au fost inspirate în faţa lui Peletidou. În minutul 15, tabela s-a modificat din nou, cea care a marcat fiind Maria Ficzay: o frumoasă lovitură de cap. 2-0, dar atacurile continuă! Lunca şi Olar au mai irosit două şanse înainte de pauză.
Partea a doua începe la fel. Ale noastre în atac, Grecia în defensivă. Flori, căpitanul nostru, nu a avut însă noroc, trimiţând pe deasupra porţii dintr-o poziţie ideală şi tabela a rămas neschimbată! Finlanda era condusă, dar Rusia avea 4-0 cu Croaţia şi mai aveam nevoie de minimum două goluri. A venit minutul 76, când Vătafu a marcat cu capul, dar rusoaicele au făcut-o şi ele. 3-0 la Cluj, 5-0 în Rusia. Trei minute mai târziu, Bâtea a prins un şut excepţional, marcând şi apropiindu-ne mai mult de Euro 2017!
Finalul de meci s-a jucat doar în jumătatea Greciei, dar ocaziile de gol s-au rărit. Tărăşilă a şutat din marginea careului peste poartă şi minutele se scurgeau în defavoarea noastră. Nu s-a mai marcat, iar fetele noastre mai au de luptat pentru a-şi atinge visul.
Tricolorele îşi asiguraseră locul al doilea în Grupa a treia preliminară încă de joi seară, când au învins reprezentativa feminină a Ucrainei.
In meciul cu Ucraina, România a început în forţă şi a deschis scorul prin Havriştiuc (4), cu o lovitură de cap, la un corner executat de Olivia Oprea. Peste patru minute Ucraina egala prin Ovdiiciuk, dar în min. 11 echipa antrenată de Mirel Albon a trecut din nou în avantaj, graţie golului înscris de Cosmina Duşa (11).
România şi-a creat şi alte ocazii clare de gol, a avut şi o bară, prin Andreea Voicu (72), dar nu a reuşit să se desprindă pe tabela de marcaj. Ucraina putea egala din nou, în minutul 85, când Părăluţă a apărat şutul expediat de Kozîrenko din colţul careului mic.
În urma acestor victorii, naţionala României a acumulat 16 puncte în grupa a 3-a şi a ocupat poziţia secundă, după reprezentativa Franţei, care a strâns 21 de puncte în şapte meciuri disputate. Româncele antrenate de Mirel Albon vor disputa un baraj, în compania Portugaliei, care a învins Irlanda în deplasare şi a devansat Finlanda in extremis. Manşa tur este programată pe 17 octombrie, în timp ce returul va fi pe 25 octombrie.
Turneul final se va desfşura în Olanda, în perioada 16 iulie – 6 august 2017. La Campionatul European feminin de anul viitor (16 iulie – 6 august) se califică 15 reprezentative în urma preliminariilor, alături de echipa gazdă Olanda. Ocupantele locurilor întâi din cele opt grupe merg direct la turneul final (Islanda, Spania, Franţa, Suedia, Germania, Elveţia, Anglia, Norvegia), precum şi cele mai bune şase din cele opt ocupante ale poziţiilor secunde (Scoţia, Danemarca, Italia, Austria, Belgia şi Rusia). În aceasta ierarhie nu contează punctele obţinute cu ultima clasată.
CASETE STATISTICE România – Grecia 4-0 (2-0) Au marcat: Alexandra Lunca (5), Maria Ficzay (15), Ştefania Vătafu (76), Mara Bâtea (79). Cluj-Napoca, Stadion „Dr. Constantin Rădulescu”. Arbitru: Esther Staubli; arbitri asistenţi: Emilie Aubry, Linda Schmid (toţi din Elveţia); arbitru de rezervă: Patricia Şămşudean (România). Cartonaş galben Bâtea (81). România: 1. Andreea Părăluţă – 15. Olivia Oprea, 6. Maria Ficzay, 3. Lidia Havri-ştiuc, 5. Adina Giurgiu (2. Andreea Corduneanu, 54) – 4. Ioana Bortan – 10. Andreea Voicu (13. Beatrice Tărăşilă, 66), 8. Ştefania Vătafu – 14. Alexandra Lunca,
9. Laura Rus (17. Mara Bâtea, 71), 11. Florentina Olar (căpitan). Rezerve neutilizate: 12. Roxana Oprea – 7. Raluca Sârghe, 16. Anamaria Gorea, 20. Brigita Goder. Selecţioner: Mirel Albon. Grecia: 1. Eleni Peletidou – 11. Tatiana Georgiou (3. Anastasia Spyridonidou, 30; 15. Stela Kotsaki, 57), 10. Natalia Chatzigiannidou (căpitan), 5. Eirini Vlasi-adou, 13. Chara Dimitriou – 18. Eleni Markou, 4. Eleni Kakambouki – 14. Anastasia Papadopoulou, 17. Athanasia Moraitou, 6. Maria Mitkou – 8. Sofia Nati (16. Matoula Pythoula, 89). Rezerve neutilizate: 12. Anthi Papakonstantinou -2. Christina Kollia, 7. Suzana Zdravkovic, 9. Sofia Kongouli. Selecţioner: Dimosthenis Kavouras.
România – Ucraina 2-1 (2-1) Au marcat: Lidia Havriştiuc (4), Cosmina Duşa (11), respectiv Olga Ovdiiciuk (8). Cluj-Napoca, Stadion „Dr. Constantin Rădulescu” Arbitru: Bibiana Steinhaus; arbitri asistenţi: Katrin Rafalski, Karoline Wacker (toate din Germania); arbitru de rezervă: Patricia Şamşudean (România). Cartonaşe galbene: O. Oprea (39), Corduneanu (43), Kalinina (80), Olar (85), Voicu (90+2). România: 1. Andreea Părăluţă – 2. Andreea Corduneanu (5. Adina Giurgiu, 50), 3. Lidia Havriştiuc, 6. Maria Ficzay, 15. Olivia Oprea (17. Mara Bâtea, 63) – 7. Raluca Sârghe, 4. Ioana Bortan, 11. Florentina Olar (căpitan), 10. Andreea Voicu – 18. Cosmina Duşa, 9. Laura Rus (14. Alexandra Lunca, 46). Rezerve neutilizate: 12. Roxana Oprea – 16. Anamaria Gorea, 20. Brigitta Goder, 13. Beatrice Tărăşilă. Selecţioner: Mirel Albon. Ucraina: 1. Irina Zvarici – 4. Anastasia Filenko, 22. Daria Kraveţ, 18. Irina Vasiliuk, 2. Olga Basanska – 9. Vira Diatel, 15. Iia Andruşceak (7. Iana Kalinina, 66), 17. Darina Apanascenko (căpitan) – 8. Olga Boicenko (21. Tamila Himici, 46), 20. Tatiana Kozîrenko, 16. Olga Ovdiiciuk (3. Veronika Andruov, 86). Rezerve neutilizate: 23. Katerina Samson – 4. Mariana Ivanişin, 19. Hristina Ieromenko, 10. Irina Kocinieva. Selecţioner: Vladimir Reva.

Epidemie de rujeolă în România. Ministerul Sănătăţii condamnă în cei mai duri termeni campaniile iresponsabile împotriva vaccinării copiilor

În primele opt luni ale acestui an, România a înregistrat 675 de cazuri confirmate de ruje-olă în 23 de judeţe. 2 copii au murit. Un al treilea deces suspect de rujeolă a fost înregistrat zilele trecute, dar aşteaptă confirmarea finală, informează Ministerul Sănătăţii, într-un comunicat de presă. Comparativ cu anul […]