CSM TÂRGOVIȘTE, EȘEC LAMENTABIL ÎN FINALA DIVIZIEI A1 DE VOLEI FEMININ

Volei Alba Blaj a învins cu 3-0 la general pe CSM Târgoviște și a câștigat pentru a șaptea oară campionatul în România, în ultimele 9 sezoane! Din 2015, echipa ardeleană a ratat titlul doar în 2018 și 2021!

Meciul 3 al finalei, disputat la Târgoviște, a fost unul dramatic, dar și foarte spectaculos. Blajul câștigase ambele manșe pe teren propriu și a venit în vechea Cetate de Scaun a Țării Românești să încheie repede conturile. A câștigat primul set, 25-20, dar imediat echipa antrenată de campionul mondial Giovanni Caprara a egalat situația la seturi după 25-18.

Thriller în 5 acte, o încleștare fantastică

Tot Blajul a trecut în față după setul 3, adjudecat clar cu 25-13 și părea că dâmbovițencele au abandonat lupta. Câteva mutări inspirate în primul 6 au revitalizat însă echipa gazdă care a egalat la seturi, 2-2, după 25-22.

În decisiv, cele două echipe au luptat fantastic, iar fiecare punct s-a jucat la maximum. Echipa cu mai multă experiență a câștigat la final, fetele lui Stevan Ljubicic declanșând hora bucuriei după o minge îngropată de Bojana Milenkovic în terenul advers. A fost 15-13, o luptă de două ore și 15 minute și o câștigătoare merituoasă.

Gergana Dimitrova a primit titlul de MVP al partidei, bulgăroaica trecându-și în cont, în finală, 20 de puncte. Toate fetele, și de la Blaj și de Târgoviște, merită însă felicitate pentru spectacolul total. A fost un volei de înalt nivel, un volei pe care am vrea să-l vedem mereu în Divizia A1.

”Merităm din plin titlul!”

Volei Alba Blaj a primit tricourile și medaliile de campioană din partea președintelui federației Adin Cojocaru și a vicepreședintelui Mihai Duță. ”Este o mare bucurie pentru noi. Am venit la Târgoviște să punem capăt finalei după trei meciuri. A fost foarte greu, gazdele au jucat foarte bine. Îmi felicit fetele, el au fost fantastice de-a lungul întregului sezon”, a declarat antrenorul campioanei, Stevan Ljubicic.

Liberoul Andra Cojocaru a recunoscut că a avut mari emoții, atât în teren, cât și pe margine. ”Este primul meu titlu de campioană și sunt foarte fericită. Le mulțumesc fetelor că m-au ajutat pe tot parcursul sezonului, au avut încredere în mine. Am arătat tot sezonul că suntem cea mai bună echipă și cred că merităm din plin titlul”, a spus voleibalista pentru site-ul oficial al Federației Române de Volei, frvolei.eu.

Raisa Ioan a spus și ea că Blajul a jucat tot sezonul un volei de calitate și că titlul este unul corect. ”Ne-am fi dorit să jucăm meciul decisiv în fața propriilor suporteri. Chiar și așa, i-am simțit aproape pe cei câțiva care au venit aici la Târgoviște. Am jucat finala CEV Cup, am câștigat campionatul, dar sezonul nu s-a încheiat pentru noi. Urmează Final Four-ul Cupei României”, a declarat Raisa.

Volei Alba Blaj va participa în sezonul viitor direct în grupele Ligii Campionilor. Va fi o ediție mult așteptată deoarece până în toamnă se speră ca noua Sală a Sporturilor de la Blaj să fie finalizată, iar campioana României să joacă în Liga Campionilor într-o ”casă” complet nouă!

MECIURILE FINALEI

Volei Alba Blaj-CSM Târgoviște 3-0 (29-27, 25-18, 25-19)

Volei Alba Blaj-CSM Târgoviște 3-2 (20-25, 25-22, 28-26, 22-25, 15-10)

CSM Târgoviște- Volei Alba Blaj 2-3 (20-25, 25-18, 13-25, 25-22, 13-15)

CSM Lugoj a câștigat medaliile de bronz

Tot în trei partide s-a încheiat și finala mică a Diviziei A1. Asta după ce CSM Lugoj a câștigat al treilea meci, la București, 3-1 cu Rapid. În primele două întâlniri, bănățencele se impuseseră cu 3-0 și 3-2. CSM Lugoj urcă pentru prima dată pe podium în România, echipa antrenată de Ugljesa Segrt având parte de cel mai bun sezon din istoria clubului. În vară, Lugoj a câștigat Supercupa României, iar apoi a jucat finala Challenge Cup.

Partidele de clasament

Locurile 5-6

Dinamo București-CSO Voluntari     2-0 (3-0, 3-1)

Locurile 7-8

CSM București-FC Argeș Pitești 2-0 (3-0, 3-1)

Locurile 9-10

SCM Craiova-Știința Bacău 2-0 (3-1, 3-1).

ȘANSE MINIME PENTRU SORANA CÎRSTEA LA STUTTGART

Zilele trecute a fost efectuată tragerea la sorți pentru...

ARGINT LA CUPA ROMÂNIEI DE BOX PENTRU CS TÂRGOVIȘTE

Performanță remarcabilă atinsă de unul dintre cei mai promițători...

CSM TÂRGOVIȘTE, ZDROBITĂ DE SEPSI SIC SF. GHEORGHE ÎN PRIMUL MECI AL FINALEI MICI

Ultimele câștigătoare ale titlului național din baschetul feminin românesc...