CS TÂRGOVIȘTE ARE VICECAMPION MONDIAL LA JUDO – VETERANI

Date:

Clubul Sportiv Târgoviște s-a prezentat cu doi sportivi la ediția din acest an a Campionatului Mondial de Judo Veterani, găzduit de orașul Abu Dhabi, din Emiratele Arabe Unite. Cea mai bună clasare dintre sportivii noștri a realizat-o Cezar Voicu Sulugiu (100 kg), la categoria de vârstă M4.

La capătul unei evoluții bune pe suprafața de tatami, sportivul clubului nostru a încheiat concursul pe locul 5. Pe durata competiției, acesta a înfruntat adversari din Slovacia, Spania, Brazilia și Italia. În finala mică, în disputa pentru medalia de bronz, sportivul nostru a fost învins de georgianul Vano Gigilashvili.

Un alt judocan care a reprezentat CS Târgoviște la Campionatul Mondial de Judo Veterani a fost Andrei Pătrașcu (81 kg), la categoria M1. Ambii sportivi sunt coordonați Ilie Torcică, antrenorul secției de judo a Clubului Sportiv Târgoviște.