Locuitorii din comuna Băleni sunt cei care ne oferă în fiecare zi legume proaspete, de calitate.
Toți cei care muncesc pământul cu atâta strădanie și pasiune merită toată aprecierea noastră și, mai ales, merită să îi susținem cumpărând produse românești
La Băleni, cultivarea legumelor nu este doar o activitate, ci o formă de artă prin care se celebrează fertilitatea pământului și conexiunea omului cu mediul înconjurător.
Prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia a mers să stea de vorbă cu legumiculrorii de la Băleni.
L-a găsit pe Dumitru Hristea în solariile sale pe care le muncește alături de familie, dar și de angajații săi.
” Deja un brand pe piața legumelor, firma NU Oricum SERV, livrează 95% din producție către un mare lanț de magazine. Livrează toată gama de legume de pe o suprafață de peste 30 de hectare de solarii și circa 150 de hectare în câmp.
Programul Tomata îl consideră un program de succes și îl dorește extins și la alte legume care să fie cultivate în spații protejate.
NU Oricum SERV are și un magazin propriu de produse fitosanitare, semințe, dar și produse pentru construcția de sere.
Printr-un efort susținut, familia s-a extins și are mai multe depozite., a transmis prefectul județului Dâmbovița, Claudia Gilia
O altă întâlnire deosebită a fost Magda Cristian. Deși, viața a purtat-o și pe meleaguri străine, prin Spania și Franța, Magda s-a întors la Băleni, unde cu multă trudă, alături de soț cultivă legume.
„I-am găsit pregătind produsele proaspete pentru piață. Cu mândrie mi-au arătat și solarul în care au plantat deja fasole galbenă păstăi”, a mai spus prefectul Claudia Gilia.