Chindia Târgoviste – S.C.M. Argeş Piteşti 1-1 (1-1) Joc modest, rareori atractiv

A.l.
0 0

chindiaStadionul Eugen Po-pescu, teren bun, timp frumos, spectatori 700.
Au marcat: C. Marin (min. 33), respectiv Drăgan (27). Şuturi spre poartă 9-2, pe spaţiul porţii 3-1, cornere 7-2.
Au arbitrat: George Găman 6 – Adrian Popescu 6,5, Cristian Nicola (toţi din Craiova).
Observatori F.R.F.: Ion Olteanu (Bucureşti) şi Gabriel Oprea (Snagov – Ilfov).
Cartonaşe galbene: Pătru (min. 67), Anton (68), Vătavu (79) B. Stancu (29), Bucuroaia (79 şi 89), Tamaş
(90).
Cartonaş roşu -Bucuroaia (min. 89).
Chindia: Popescu 6,5 -Pătru 6,5, C. Marin 7, Vătavu 7, C. Dinu 6 (83 – Ghiţă) – Văduva 5,5 (55 – Grigore 7), Honciu 6,5 (cpt.), Anton 6,5, Dobrescu 6,5 -Cherchez 5,5, Bucă 5,5 (79 -Dobre). Rezerve neutilizate: Karim – Ispas, Lungu, B. Dinu.
Antrenori: Silviu Dumi-trescu, Vasile „Sică” Bârdeş, George Păsărică.
Argeş: Vlăsceanu 6,5 -B. Stancu 6, Oc. Ionescu 7, Botea 6,5, Baicu 7 (79 -Bucuroaia) – Drăgan 6,5, Tamaş 5,5 (90+3 – Roşca), M. Stancu 5,5 (90+1 – Delecea), lancu 6 -Dulcea 5 (85 – Albu). Enache 5. Rezerve neutilizate: Popa – N. Diţă, Naciu.
Antrenori: Iulian Crivac, Dan Didiţă.
Cele două combatante au jucat slab, mult sub aşteptări.
Meciul a fost de regulă mediocru, rareori atractiv.
Oaspeţii au ştiut să distrugă atacurile târgoviştene inteligent, dar şi muncitoreşte. S-au apărat bine. Chindia a atacat mai mult, dar a făcut-o haotic şi stereotipic. A construit greu şi nesigur.
Târgoviştenii s-au urcat în cârca adversarilor. Bucă şi Honciu (7), din cornerul executat de Dobrescu, n-au putut să reia balonul spre poartă. Apoi, Cherchez (13) a şutat, dar balonul a atins un fundaş şi s-a dus în corner.
Piteştenii ies de la „cutie” şi urcă în avanposturi. în minutul 27, veteranul Ilie Baicu (39 ani) urcă în atac, centrează pe jos, fundaşii nu sunt aşezaţi corespunzător şi Drăgan îl execută cu sânge rece pe Popescu,
0- 1. „Lăncierii” nu-s de acord cu această situaţie şi pun presiune pe poarta adversă. Insistenţa lor a fost răsplătită cu un gol în minutul 33. Atunci, Dobrescu a executat cu mult efect un corner, C. Marin s-a înălţat peste toţi adversarii şi a marcat cu capul,
1- 1.
Chindia are consistenţă în atac, dar Cherchez (42), din pasa lui Anton, a şutat puţin pe lângă poartă.
în prelungiri (45+2), Dobrescu şi Bucă s-au aflat în poziţie bună, dar n-au marcat.
După pauză, argeşenii au jucat economicos, la mica ciupeală. Au preferat să betoneze apărarea şi n-au putut duce jocul în atac. Vârfurile Dulcea şi Enache au fost boante. Nu l-au supărat deloc pe portarul Popescu.
Echipa din Vechea Cetate de Scaun domină, atacând însă liniar şi monoton. Cherchez, Dobrescu şi Grigore caută breşe în apărarea condusă de Oc. Ionescu (originar din Târgovişte).
Elevii lui Silviu Dumi-trescu au început să producă panică pe banda stângă, profitând şi de lipsa de experienţă a juniorului Bogdan Stancu (18 ani).
Chindia aleargă după gol, dar Anton (27) şi Grigore (70) nu-l pot dobândi pe Vlăs-ceanu, şutând puţin pe lângă poartă, respectiv în blocaj. A urmat ratarea lui Vătavu (71) din centrarea lui Pătru.
Târgoviştenii l-au acuzat pe arbitrul George Găman că n-a acordat un penalty la un fault comis de Oc. Ionescu asupra lui Cherchez.
Zbuciumul din final al târgoviştenilor n-a adus nimic pe tabelă.
C. Marin şi Vătavu (85), din centrarea lui Honciu, au trecut pe lângă golul izbăvitor.
S.C.M. Argeş Piteşti a jucat la rezultat. A fost ordonată şi atentă în apărare, dar inexistentă în atac, cel puţin în repriza secundă, când n-a avut nicio realizare ofensivă.
Pentru Chindia urmează meciul din Cupa României, cu Dinamo Bucureşti (în deplasare), joi, 31 octombrie, ora 18:30, şi partida din campionat cu Fortuna Poiana Câmpina, duminică, 3 noiembrie 2013, în deplasare.

Urban Titu - Conpet Ploieşti 0-1 (0-0) Al cincilea eşec consecutiv

A marcat – Gafiţa (min. 61). Au arbitrat: Bogdan Dumitrache (Bucureşti) -Mihai lonescu (Suseni -Argeş), Adrian Marinescu (Bucureşti). Observatori F.R.F.: Ion Filip (Slatina) şi Constantin Stroe (Bucureşti). Cartonaş roşu: Butoi (min. 53). Urban: Dumitrescu (cpt.) – I. Dan, Lică, Butoi, Mirescu – Corbu, Albu (84 -Dicu), Ivaşcu, Penescu (59 -Drăgan). […]