CHINDIA SE CALIFICĂ ÎN OPTIMILE DE FINALĂ ALE CUPEI DUPĂ UN THRILLER CU HERMANNSTADT ChindiaTârgovişte – FC Hermannstadt 1-1; 4-2 d.p

Au marcat: Cherchez (min.43) – Santos (min. 41)
Lovituri de departajare
Au marcat: D. Popa, Neguţ, P. lacob,
Neicuţescu (Chindia) – Vodă, Fortes
(Hermannstadt) Au ratat: Buzan, Addae (Hermannstadt) Chindia: Moldovan – Căpuşă, lacob, Fomba, Martac – Dulca, Dumitraşcu -Yameogo, Cherchez, Costea – Berisha Hermannstadt: Figueiredo – Belu, Viera, Stoica, Bastos – Romario Pires, Addae -Vodă, Buzan, Jo Santos – Fortes Pe o ceaţă densă, Hermannstadt a controlat startul de meci cu Chindia, din şaisprezecimile Cupei României.
Sibienii au ratat în minutele 4 şi 9, prin Stoica şi Fortes, însă echipa antrenată de Emil Săndoi a dat replica prin Fomba.

Pe finalul primei reprize, ambele echipe au marcat în interval de două minute. Mai întâi Jo Santos a înscris pentru Hermannstadt dintr-o lovitură liberă superbă, iar apoi şutul cu efect al lui Cherzhez n-a putut fi parat de Figueiredo.
Repriza a doua a început ca şi prima, cu o ocazie a lui Hermannstadt, iar apoi Chindia a avut şi ea şansa golului prin Berisha.
În minutul 80, Chindia a rămas fără Fomba, eliminat pentru după galbene. În ultimul minut, sibienii au rămas şi ei în 10 oameni, după ce Romario Pires a primit şi el al doilea avertisment.
După finalul timpului regulamentar, scorul era de 1-1, iar meciul a intrat în reprizele de prelungiri, unde ambele echipe au mai avut câte o ocazie: Dinu Moldovan a parat lovitura liberă a lui Jo, iar Figueiredo a prins şi el lovitura de cap a lui Neguţ.
Aşadar, s-a ajuns la loviturile de departajare. Sibienii au început seria penalty-urilor, dar Dinu Moldovan a apărat execuţia lui Buzan şi apoi pe cea a lui Addae.
Până la final s-a înscris de ambele părţi, iar Neicuţescu a fost cel care a transformat ultima lovitură de pedeapsă. Chindia – Hermannstadt s-a terminat 4-2 şi târgoviştenii s-au calificat în optimi.