CHINDIA S-A ÎNCLINAT ÎN FAȚA CAMPIOANEI. CFR Cluj – Chindia Târgoviște 1-0 (0-0)

Stadion: dr. Constantin Rădulescu (Cluj) A marcat: D. Alibec (min. 52)
CFR Cluj: Arlauskis – Cr. Manea, Graovac, D. Ciobotariu, Camora -Fofana (Hoban ’71), Tahiri (Păun ’46) -Petrila, C. Deac (Costache ’87), Omrani (Chipciu ’62) – D. Alibec (Debeljuh ’62).
Antrenor: Marius Șumudicä
Chindia Târgoviște: D. Moldovan -Căpușă, Celea, Baxevanos, C. Dinu -Neguț, S. Suciu (Popa ’63), P. lacob, Popadiuc (Cherchez ’86) – Matiș (Șerban ’63) – D. Florea. Antrenor: Emil Sändoi
Cartonaș galben: / Matiș ’60
Arbitri: Florin Andrei – Ciprian Florin Danșa, Alexandru Vodă – George Cătălin Găman
Observator: losif Olah.
Primele 45 de minute au fost sărace în faze de poartă în Gruia. Singura mare ocazie le-a aparținut gazdelor, în minutul 20. Denis Alibec a scos excelent pentru Billel Omrani în marginea careului, francezul i-a pus mingea pe frunte lui Anas Tahiri, care, liber din doar câțiva metri, nu a reușit să-l învingă pe Moldovan.
lmediat după reluare, Omrani a avut deblocarea tabelei în gheată după o eroare în defensiva dâmbovițenilor, însă execuția sa a fost lamentabilă, dintr-o poziție foarte bună. „Eroul” CFR-ului a fost Denis Alibec, titularizat în premieră de la revenirea în Liga 1, scrie digisport.ro.
Păun l-a angajat pe Camora în flancul stâng, căpitanul ardelenilor a centrat în „gura porții”, iar Denis Alibec a fost mai rapid decât adversarul direct și portarul oaspeților și a trimis în plasă.
Hoban și Petrila le-au mai dat emoții târgoviștenilor în finalul jocului, cu două execuții puternice, însă partida s-a încheiat cu scorul de 1-0, iar CFR a obținut a cincea victorie consecutivă în toate competițiile și continuă marșul spre al cincilea titlu consecutiv.
De partea cealaltă, Chindia rămâne fără victorie în primele trei etape. Cu un singur punct adunat, trupa lui Emil Săndoi pare departe de echipa care se bătea pentru un loc în play-out, în sezonul precedent.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

"NU-MI PLACE DELOC EȘECUL ĂSTA"

CFR Cluj a învins, sâmbătă seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa ChindiaTârgoviște, într-un meci din etapa a treia a Ligii 1. Golul a fost marcat de Alibec, în minutul 52. Formația lui Marius Șumudică are maxim de puncte după primele trei etape și așteaptă duelul cu Young […]