CHINDIA A SPULBERAT FC BOTOŞANI. FC BOTOŞANI – CHINDIA TÂRGOVIŞTE 0-3 (0-1)

Au marcat: Dumiter (33), L. Minai (45+2-pen), Voduţ (77).
Botoşani: Pap – Haruţ, Chindriş, Kolesovs (46 Patache), Ţigănaşu – Pierce – Roman, Askovski (46 Florescu), Ongenda, Ofosu (69 Keyta) – Moussa. Antrenor: Marius Croitoru. Chindia: Aioani – Martac, Benga, Piţian, Neciu – Yameogo, Raţă, L. Mihai (61 Novac), Burlacu (69 Voduţ) – Florea (79 Leca), Dumiter.
Antrenor: Viorel Moldovan. Au arbitrat: Marius Avram (Bucureşti) -Vasile Marinescu (Bucureşti), Mihai Marica (Bistriţa Năsăud).
Observator FRF: losif Olah (Sf. Gheorghe). Cartonaşe galbene: Kolesovs (31), Ongen-da (48, 90+3), Florescu (74), Roman (79) / Neciu (38), Yameogo (56), Raţă (71). Cartonaşe roşii: Ongenda (90+3) / Benga
(86).
Echipa lui Viorel Moldovan a reuşit surpriza etapei. Formaţia din Târgovişte a dat lovitura pe terenul moldovenilor. Nou-pro-movata s-a impus cu 3-0 şi a obţinut cea mai categorică victorie din acest sezon.
Chindia Târgovişte a făcut un meci excelent în deplasarea de la Botoşani. Echipa lui Viorel Moldovan a avut prima ocazie a întâlnirii. Gazdele au reacţionat repede, dar portarul Aioani a făcut minuni. În minutul 33, Chindia a deschis scorul prin Dumiter, iar până la pauză a majorat diferenţa. Oaspeţii au primit penalty pentru un henţ al lui Kolesovs. Liviu Mihai a înscris şi i-a asigurat echipei sale un avantaj liniştitor.
Oaspeţii au mai înscris o dată şi în repriza secundă. Dumiter a luat o acţiune pe cont propriu şi l-a servit excelent pe Voduţ. Finalul de meci a adus câte o eliminare de fiecare parte. Benga a văzut direct cartonaşul roşu, în timp ce Ongenda a luat al doilea galben. S-a terminat 3-0 pentru Chindia, care a făcut 9 puncte în primele 10 etape.