CHINDIA A PRODUS SURPRIZA ETAPEI

Chindia Târgovişte a produs cea mai mare surpriză a etapei şi a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 1-0. Oltenii nu au primit un penalty clar
la 0-0.
Craiova nu se regăseşte nici cu Marinos Ouzounidis pe bancă. Oltenii au bifat prima înfrângere de la venirea antrenorului elen, 0-1 la Buzău cu Chindia Târgovişte. După o primă repriză modestă, în care Craiova a avut doar ocazii timide de gol, partida s-a aprins în repriza secundă, şi cu largul concurs al lui Istvan Kovacs.
Cea mai controversată fază a meciului a venit în minutul 56. Andrei Ivan a fost lovit evident în picior de Marco Dulca. Atacantul Craiovei era cu spatele la poartă şi încerca să intre în posesia balonului. „Centralul” Istvan Kovacs, excelent plasat, la 3 metri de fază, a lăsat jocul să continue, scrie gsp.ro.
15 minute mai târziu, acelaşi Istvan Kovacs a dictat însă penalty pentru Chindia, la un duel între Paul Papp şi Neguţ. Paul Iacob, mijlocaşul Chindiei, a zguduit bara transversală, dar şi-a luat revanşa opt minute mai târziu, când s-a distrat cu apărarea visătoare a Craiovei şi l-a învins pe Pigliacelli cu un şut plasat.
Craiova va avea şansa revanşei marţi, tot la Buzău, în sferturile de finală ale Cupei României.

EMIL SĂNDOI NU ŞI-A ASCUNS SENTIMENTELE PENTRU U. CRAIOVA

Chindia iese din pasa neagră după victoria cu 1-0 în faţa Universităţii Craiova – târgoviştenii au luat toate punctele în sezonul regulat după ce se impuseseră şi în Bănie.Echipa lui Emil Săndoi nu mai câştigase de o lună de zile în Liga 1, dar antrenorul a primit un cadou frumos […]