Chindia Târgoviște – Petrolul Ploiești 2-3 (0-2)

Au marcat: D. Popa (75), Atanase (80) – L. Dumitriu (8,22), Irobiso (82)

Chindia: Moldovan – Fernandez, Celea, Boldord – Akhmatov, Passaglia (46 A. Şerban), Dumitraşcu (Vorobjovas 26’), Ad. Ioniţă (Atanase 73’) – Mihaiu (Cooper 46’), D. Popa, Popadiuc (Cherchez 87’). Antrenor: Adrian Mihalcea

Petrolul: Vâlceanu – Meijers, Huja, Tamaş – Borta (Pashov 87’), Dumitriu (Tucaliuc 68’), Cebotaru (Seto 58’), Ţicu – Jair, Ivanovski, G. Grozav (Irobiso 68). Antrenor: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: Boldor 45 / Ivanovski 58, Borta 63

Cartonaş roşu: Ivanovski (Petrolul) min. 69

Arbitri: Andrei Chivulete – Mihai Marius Marica, Ferencz Tunyogi – Sebastian Colţescu

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Vladimir Urzică

Observator: Ioan Costin Toma
.

Min 82. GOOL Petrolul! Irobiso e servit în centrul cerului și din alunecare înscrie cu un șut pe lângă portar.

Min 80. GOL Chindia! Super reușită a nou-intratului Atanase, care trimite un șut de senzație de la 25 de metri. Mingea s-a oprit direct în vinclul colțului lung.

Min 75. Gol Chindia! Atanase a centrat din flancul stâng și o respingere slabă a lui Tamaș l-a găsit perfect plasat pe Daniel Popa în centrul careului. Acesta din urmă a preluat scurt, apoi a șutat năpraznic în vinclul drept al porții.

Min 69. Eliminare la Petrolul! Ivanovski vede al doilea galben pentru o lovitură cu cotul și este eliminat.

Min 36. BARĂ pentru Chindia! Akhmatov nimerește stâlpul din dreapta lui Vâlceanu cu un șut de la marginea careului.

Min 22. Gol Petrolul! Același Dumitriu primește o centrare din partea lui Borța, reia superb cu capul și îl învinge pe portarul Chindiei. Mingea a lovit mai întâi bara transversală, după care a ricoșat în plasă.

Min 7. GOL Petrolul! Dumitriu șutează cu piciorul stâng și bifează rapid deschiderea de scor.

Chindia Târgoviște și Petrolul Ploiești s-au întâlnit, miercuri, în direct la Digi Sport 1, în etapa cu numărul opt din Liga 1, scor 2-3. ”Lupii galbeni” au reușit să se impună în jocul contra Chindiei pe final, deși în prima repriză a meciului au condus și cu scorul de 2-0,

Prima repriză a jocului de la Ploiești a fost dominată de Petrolul, care a și reușit să puncteze de două ori.

Lucian Dumitriu a înscris pentru Petrolul o dublă. Prima reușită a fost semnată în minutul opt al jocului, iar cea de-a doua în minutul 22. Prin reușitele sale, Petrolul a condus la pauză cu scorul de 2-0.

După pauză, situația s-a schimbat. Ivanovski a fost eliminat după ce a încasat al doilea galben, iar acest lucru le-a dat speranțe gazdelor.

Daniel Popa a redus din diferență în minutul 75, iar Atanase a egalat în minutul 80 cu un gol spectaculos.

Christian Irobiso, intrat în repriza a doua, i-a readus în avantaj pe ”lupii galbeni” două minute mai târziu și a păstrat toate cele trei puncte pentru el și colegii săi.

În urma succesului cu Chindia, Petrolul se află pe locul trei în Liga 1, cu 14 puncte din opt jocuri. Chindia are doar două puncte în clasament și se află pe ultimul loc.

Previne incendiile, viața are prioritate!

ISU Dâmbovița face apel la responsabilitate. Iată ce trebuie...