Luni 3 iulie, cu puțin înainte de ora 12.00, Ministerul Educației a publicat rezultatele obținute de absolvenții de liceu care au susținut probele examenului național de Bacalaureat în sesiunea iunie – iulie 2023.
În țară au promovat 91.246 de candidați din totalul celor 125.352 de candidați prezenți, rezultând o rată cumulată de promovare (înainte de contestații) de 72,8% ( mai mică față de anul trecut, când a fost de 73,3%). Pentru promoția curentă, rata de promovare este 78,4% (în ușoară creștere față de sesiunea din anul anterior – 78,3%).
Numai 56 de candidați au încheiat probele scrise cu media 10, niciunul din Dâmbovița.
La Limba și literatura română lucrările a 511 candidați au fost notate cu 10; 179 de candidați au avut lucrări notate cu 10 la limba maternă.
La proba obligatorie a profilului: 4.604 note de 10 (Matematică – 2.036 / Istorie – 2.568) iar la proba la alegere a profilului și a specializării au fost 3.823 lucrări notate cu 10(cele mai multe note de 10 au fost obținute la biologie: 1.050).
În județul Dâmbovița rata de promovare a fost de 69,4%. La această sesiune, înainte de contestații, niciun elev dâmbovițean nu a obținut media 10.
Rezultatele au fost afișate atât online, cât și în centrele de examen, cu anonimizarea numelui și a prenumelui candidaților.
Contestațiile pot fi depuse/transmise astăzi, în intervalul orar 12:00 – 18:00, inclusiv prin mijloace electronice. Candidații care contestă rezultatul inițial al evaluării trebuie să completeze, să semneze și să depună/transmită prin mijloace electronice și o declarație-tip în care se menționează faptul că au luat cunoștință că nota acordată ca urmare a soluționării contestației poate modifica, după caz, nota inițială, prin creștere sau descreștere.
Rezultatele finale (după soluționarea contestațiilor) vor fi comunicate în data de 7 iulie.
