Toţi cei trei dâmboviteni au jucat pentru FCSB în amicalul cu FC Bruges TĂNASE, BĂLAŞA ŞI VLAD AU ÎNFRUNTAT CAMPIOANA BELGIEI

În primul amical serios din această vară, în cantonamentul din Olanda, FCSB a terminat la egalitate cu FC Bruges, scor 1-1. Roş-albaştrii au convins doar în repriza a doua, când au şi ratat un penalty, care le putea aduce victoria.
Campioana Belgiei a deschis scorul în minutul 4, la prima fază de poartă a partidei. Denswil a sărit foarte bine şi a trimis cu capul în vinclu, în urma unui corner.
După gol, Bruges nu a mai existat practic, însă nici echipa lui Nicolae Dică nu a fost capabilă să ameninţe cu adevărat poarta lui Horvath. Lovitura de cap a lui Florinel Coman, trimisă central, a fost singura şansă importantă a vicecampioanei României înainte de pauză.
În repriza a doua, de la vestiare a revenit o altă FCSB. Şi ca alcătuire, şi ca joc. Teixeira a egalat rapid, tot după un corner, apoi Florin Tănase, Jakolis şi Moruţan au ratat ocazii mari.
Însă cea mai mare şansă a apărut cu un sfert de oră înainte de final, când Moruţan a fost faultat în careu, dar Tănase nu a putut înscrie de la 11 metri, astfel că rezultatul a rămas neschimbat.
Următorul amical al roş-albaştrilor este programat pe 7 iulie. FCSB va juca împotriva lui Ajax Amsterdam, la Hattem.
ECHIPA DE START a roş-albaştrilor: Bălgrădean -R. Benzar, Planic, Bălaşa, Junior Morais – Teixeira, Nedelcu, Ov. Popescu – D. Man, F. Tănase, F. Coman Rezerve: Ducan, Vlad – Pintilii, C. Dumitru, L. Filip, Momcilovic, Moruţan, Stoica, Toma, Qaka, D. Benzar, Jakolis
Antrenor: N. Dică

SORANA A PIERDUT ÎN TURUL DOI LA WIMBLEDON

Sorana Cîrstea a fost învinsă neaşteptat de rusoaica Evghenia Rodina, cu 1-6, 6-3, 6-3, în runda a doua a turneului pe iarbă de la Wimbledon, al treilea de Grand Slem al anului. Cîrstea (28 ani, 51 WTA), care în primul tur a învins-o pe Magdalena Rybarikova (Slovacia), cap de serie […]