Published On: mar, Mai 13th, 2014

Titlul nu e suficient NICIO JUCĂTOARE a târgoviştei NU A PRINS LOTUL NAŢIONAL Andreea Huţanu şi Anca Stoenescu nu se află printre jucătoarele care au fost convocate în prima reprezentativă de baschet feminine a României

csmCalificată direct la EuroBasket Women 2015, echipa naţională de senioare a României va avea în acest an o vară destul de fierbinte, chiar dacă nu este prinsă cu emoţiile calificării la turneul final, antrenorii Florin Nini şi Radu Alin având misiunea de a găsi în perioadele de pregătire un nucleu de jucătoare cât mai valoros, care să obţină la anul rezultate notabile în întrecerea continentală găzduită de Ungaria şi România. în acest sens, pentru prima acţiune care va începe în data de 15 mai, la Galaţi, imediat după ce va fi efectuată vizita medicală la INMS Bucureşti, au fost convocate următoarele jucătoare:

Mărginean Gabriela (Universitesi Istanbul BGD SK – Turcia)
Meszaros Anita (Reims BF – Franţa)
Claudia Pop (CB Santa Maria – Ecuador)
Elisabeth Pavel (Flying Foxes Viena – Austria)
Hanna Demeter (PEAC Pecs – Ungaria)
Bigica Cristina (Golden Eagles Marquette University – SUA)
Anne-Marie Parau (CSU Alba lulia)
Gabriela Cursaru (ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe)
Gabriela Munteanu (Olimpia CSU Braşov)
Filip Romina (Phoenix Galaţi)
Andreea Orosz (CSM Satu Mare)
Crăciun Alina (BC Universitatea Vasile Goldiş ICIM Arad)
Adina Stoiedin (BCM Danzio Timişoara)
Dora Ardelean (BCM Danzio Timişoara)
Sonia Ursu (Olimpia CSU Braşov)
Anca Sipos (CSBT Alexandria)
Cristiana Cutaş (CSM Satu Mare)

 Aproximativ o lună mai târziu, este programată să intre „în pâine” şi echipa naţională de seniori a României, pentru a pregăti campania de calificare la EuroBasket 2015, tricolorii făcând parte din Grupa F, unde vor da piept cu puternicele reprezentative ale Letoniei, Suediei şi Slovaciei. Astfel, prima acţiune este fixată să înceapă în data de 30 iunie, la Sibiu, după efectuarea vizitei medicale la INMS Bucureşti, iar antrenorii Marcel Tenter, Claudiu Fometescu şi Milorad Perovic vor avea la dispoziţie un lot lărgit în care au fost convocaţi următorii sportivi:

1. Vlad Moldoveanu (BC Kalev/Cramo – Estonia)

2. Olah Alexandru (Northwestern University – SUA)

3. Torok Rolland (BC Kormend – Ungaria)

4. Mandache Andrei (Gaz Metan Mediaş)

5. Silvasan Mihai (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)

6. Baciu Cătălin (U-Mobitelco BT Cluj-Napoca)

7. Tibirna Bogdan (CSM Oradea)

8. Szijarto Levente (CSU Asesoft Ploieşti)

9. Căpuşan Andrei (SCM U Craiova)

10. Drăguşin lonuţ (SCM U Craiova)

11. Nicoară Titus (CSM Oradea)

12. Gutoaia Adrian (CSU Asesoft Ploieşti)

13. Jucan Teodor (BC Mures Tg. Mureş)

14. Tudor Adrian (CSA Steaua CSM Eximbank)

15. Andrei Dragoş (BC Timişoara)

16. Popa Calotă Octavian (CSU Atlassib Sibiu)

17. Popescu Daniel (CSM Oradea)

18. Mihai Paul (CSA Steaua CSM Eximbank)

19. Petrişor Cătălin (BC Timişoara)

20. Toth George (BC Timişoara)

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>