SORANA, ÎNFRÂNGERE GREA LA MADRID Sorana Cirstea, locul 36 WTA, a fost eliminată de Daria Kasatkina, locul 15 WTA, în turul secund de la Madrid, scor 3-6, 1-6

Sorana Cîrstea a fost dominată la toate capitolele de Daria Kasatkina. Rusoaica, una dintre cele mai spectaculoase jucătoare din circuit, a dictat ritmul partidei încă din primele game-uri, câştigând primele 8 puncte consecutive. Ajutată şi de un procentaj ridicat al primul serviciu, 81 la sută, Kasatkina a închis primul set în exact 30 de minute, scrie Gazeta Sporturilor.
Actul secund a început sub aceleaşi coordonate. Kasatkina a câştigat primul game, apoi ploaia părea să îi ofere un respiro nesperat Soranei. N-a fost aşa. După pauză diferenţa dintre cele două a devenit şi mai evidentă. Daria a mai pierdut un singur game, câştigând mai uşor decât spera, 6-3, 6-1, în doar 63 de minute.
Kasatkina va juca în turul următor împotriva câştigătoarei dintre Garbine Muguruza şi Donna Vekic.