SORANA CÎRSTEA,DEBUT PERFECT ÎN DUBAI

Sorana Cîrstea (67 WTA) s-a calificat, luni, în turul doi al turneului WTA 1000 de la Dubai. Sportiva noastră a trecut de Lesia Tsurenko (142 WTA), cu scorul de 6-4, 6-4 şi cunoaşte deja numele adversarei din runda următoare.
Primul set a fost unul destul de agitat, cu numai puţin de cinci break-uri. Sorana a fost mai puternică mental pe finalul actului, adjudecat în cele din urmă cu 6-4.
În setul al doilea, Cîrstea a ajuns în situaţia de a servi pentru meci la 5-3, dar şi-a cedat serviciul. A avut însă puterea să treacă peste acest moment şi a închis partida de la retur (6-4).
Pentru calificarea în turul al doilea, Cîrstea va primi $13.300 şi 60 de puncte WTA. În turul următor, Sorana va da peste Anett Kontaveit (favorită 15), care a trecut de Timea Babos (wild card), scor 6-2, 6-1.
Cîrstea şi Kontaveit s-au întâlnit de două ori, scorul fiind 2-0 pentru Anett. Mai mult, jucătoarea noastră nu a reuşit până acum să câştige vreun set.