SORANA CÎRSTEA, CE SUCCES FABULOS LA WIMBLEDON

Sorana Cîrstea (45 WTA) s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon, după ce a învins-o în trei seturi pe Victoria Azarenka (14 WTA), scor 7-6 (5), 3-6, 6-4.
Sorana şi-a adjudecat primul set la tie-break, după un act foarte echilibrat, în care s-a mers cap la cap. Cîrstea a reuşit două mini-break-uri în tie-break şi s-a impus cu 7-5. Azarenka a trimis meciul în decisiv după un set în care diferenţa s-a făcut în debutul acestuia, când fostul lider mondial a reuşit un break.
Decisivul a fost plin de dramatism. Azarenka a preluat iniţiativa în prima parte a setului şi a condus chiar şi cu 3-1, dar Cîrstea a reuşit să revină fantastic şi să câştige patru game-uri consecutive. Românca a fructificat a patra minge de meci avută şi a închis jocul după două ore şi 19 minute.
Sori a fost superioară la capitolul greşelilor neforţate (22, faţă de 30 ale adversarei) şi a avut un procentaj excelent al punctelor câştigate la fileu, 71%. În turul următor, Sorana Cîrstea va înfrunta învingătoarea din partida Emma Răducanu (338 WTA) – Marketa Vondrousova (42 WTA).
Pentru Sorana Cîrstea este o confirmare a formei bune prin care trece în acest an. Ocupanta locului 45 WTA vine după trofeul cucerit la Istanbul, finala disputată la Strasbourg şi parcursul foarte bun de la Roland Garros, unde a ajuns până în optimi.
Jucătoarea din Belarus, de două ori semifinalistă la Wimbledon, o învinsese pe Sorana Cîrstea în toate cele trei confruntări directe de până acum, în minimum de seturi. Două dintre aceste dueluri au avut loc pe iarba londoneză, în 2008 şi 2009.

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

GEST FABULOS AL SORANEI CÎRSTEA DUPĂ VICTORIA DE LA WIMBLEDON

Sorana Cîrstea a obţinut o victorie uriaşă în turul 2 la Wimbledon, contra Victoriei Azarenka,scor 76 (5), 3-6, 6-4, iar românca s-a bucurat din plin la final.Sorana Cîrstea s-a prăbuşit după victoria din turul al doilea, iar publicul a aplaudat-o la scenă deschisă.După meci, Cîrstea a avut un discurs prin […]