S-AU TRAS LA SORŢI MECIURILE PENTRU BARAJUL DE PROMOVARE ÎN LIGA A III-A

Mihai ROŞOIU

Joi, 13 mai, Casa Fotbalului a găzduit tragerea la sorţi a programului celei de-a doua etape a barajului de menţinere / promovare în Liga 3.
Regiunea 1
Dinamo Bacău – Bradu Borca
CSM Paşcani – CSM Vaslui
AFC Odorheiu Secuiesc – Viitorul Liteni
Regiunea 2
Team Săgeata – Avântul Valea Mărului Sportul Chiscani – CSO Ovidiu CS Făurei – CSM Feteşti
Regiunea 3
ACSM Olteniţa – Petrolul 95
Rapid Buzescu – Recolta Gheorghe Doja Academica Clinceni 2 – Viitorul Domneşti
Regiunea 4
CS Baloteşti – Real Bradu Concordia Chiajna 2 – ACSM Codlea AFC Băbeni – Kids Tâmpa Braşov
Regiunea 5
Universitatea Craiova 2 – Voinţa Lupac Dunărea Calafat – Progresul Ezeriş Viitorul Şimian – Minerul Costeşti
Regiunea 6
Industria Galda – Pobeda Star Bişnov AFC Hermannstadt 2 – Frontiera 2004 Curtici
CSA Aurul Brad – Fortuna Becicherecu Mic
Regiunea 7
Rapid Jibou – Luceafărul Oradea
CS Ocna Mureş – CS Iernut
Progresul Şomcuta Mare – CSM Sighetu
Marmaţiei

Jocurile, în dublă manşă, se vor disputa pe 16 şi 23 mai 2021.
În conformitate cu „Regulamentul privind organizarea şi desfăşurarea jocurilor de baraj pentru menţinerea/promovarea în Liga 3, campionatul ediţiei 2021/2022”, care a fost elaborat luându-se în considerare principiul sustenabilităţii cluburilor participante în competiţiile FRF, modul de desfăşurare a jocurilor de baraj pentru menţinerea / promovarea în Liga 3, sezonul 2021/2022, a fost stabilit sub forma a două etape.
În etapa I au evoluat şase echipe, desemnate prin tragerea la sorţi care a avut loc duminică, 9 mai la sediul FRF, trei dintre ele obţinând calificarea în runda următoare, în urma meciurilor de baraj disputate miercuri, 12 mai.
Meciurile disputate în etapa I s-au încheiat cu următoarele rezultate, echipele marcate cu roşu obţinând calificarea în etapa a II-a:
ACS Academia de Fotbal Viitorul Cluj -AFC Dinamo Bacău 5-6 (2-1, 2-2, 2-2)
Denis Fărăgău (25 – pen.), Adrian Pintea (44) / George Patriche (28), Bogdan Brăescu (69 pen.). Au marcat la loviturile de departajare: Robert Râză, Adrian Pintea, Răzvan Duda / Ionuţ Tofan, George Patriche, Silviu Furtună, Alin Juncu
ACS FC Avrig – ASCS Petrolul 95 0-4 (01)
Gabriel Dumitru (7), Narcis Ţînţaru (59),
Dragoş Dumitru (87, 90+4)
CSM Victoria Carei – CS Real Bradu 0-3
(0-1)
Cosmin Năstăsie (15), Radu Păvăluţă (86), Anghel Păun (90+2)
In etapa a II-a, cele trei echipe venite din turul anterior se vor alătura celor 18 echipe declarate campioane judeţene, iar toate acestea vor fi împerecheate cu cele 21 de echipe care au ocupat locurile ret-rogradabile (locurile 9-10 din fiecare serie plus cel mai slab loc 8 din cele zece serii) la finalul sezonului regular al competiţiei Liga 3, sezonul 2020-2021.
Tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor din Etapa a II-a se va face pe baza criteriului geografic, după aflarea echipelor calificate din Etapa I stabilindu-se şapte regiuni de câte şase echipe, conţinând fiecare câtre trei echipe de Liga 3 şi trei campioane judeţene. Tragerea propriu-zisă la sorţi va împerechea echipe doar din aceeaşi regiune stabilită pe principiile de mai sus.

Vor rezulta 21 de meciuri (Liga 3 vs campioane judeţene) în dublă manşă, care se vor disputa pe 16 şi 23 mai 2021.
Tragerea la sorţi pentru etapa a doua va avea loc joi, 13 mai, de la ora 13:00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal. Evenimentul va fi transmis live pe Facebook FRF şi YouTube FRF TV.
Lista echipelor calificate pentru etapa a II-a este următoarea: 21 de echipe din Liga 3: ACS Bradu Borca, CSM Paşcani (ambele seria 1), ACS Avântul Valea Mărului, CS Făurei, ACS Sportul Chiscani (toate seria 2), ACS Recolta Gheorghe Doja, ACSM Olteniţa (ambele seria 3), CS Concordia Chiajna 2, CS Baloteşti (ambele seria 4), AFC Odorheiu Secuiesc, ACS Kids Tâmpa Braşov (ambele seria 5), Universitatea Craiova 2, ACS FC Academica Clinceni 2 (ambele seria 6), AFC Hermannstadt 2, ACS Minerul Costeşti (ambele seria 7), ACS Progresul Ezeriş, ACS Fortuna Becicherecu Mic (ambele seria 8), CS Ocna Mureş, aCs Industria Galda (ambele seria 9), CS Progresul Şomcuta Mare, CS Luceafărul Oradea (ambele seria 10);
21 de campioane judeţene: CS Real Bradu (AG), CS Frontiera 2004 Curtici (AR), AFC Dinamo Bacău (BC), CSM Codlea (BV), ACS Team Săgeata – Buzău (BZ), AFC Voinţa Lupac (CS), Club Sportiv Orăşenesc Ovidiu (CT), CS Dunărea Calafat (DJ), CSA Aurul Brad
(HD), ACS Viitorul Domneşti (IF), Clubul Sportiv Municipal Feteşti (IL), ACS Viitorul Şimian (MH), CSM Sighetu Marmaţiei (MM), CS Iernut (MS), ASCS Petrolul 95
(PH), CS Rapid Jibou (SJ), CSO Viitorul
Liteni (SV), ACS Pobeda Stâr Bişnov (TM), CS Rapid Buzescu (TR), AFC Băbeni (VL), CSM Vaslui (VS)

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Next Post

SE ÎNTORC SPECTATORII PE STADIOANE

Printre măsurile anunţate de Klaus Iohannis se numără şi redeschiderea stadioanelor, în limita a 25% din capacitatea totală, care va intra în vigoare din 15 mai.Klaus Iohannis a anunţat redeschiderea stadioanelor„Din acest weekend, activităţile sportive în aer liber vor fi posibile cu 25% din locuri ocupate, cu spectatori”, a anunţat […]