Recolta Gura Şuţii – Atletic Fieni 3-3 (0-3) Trei goluri marcate cu un om în minus

sportStadionul GSA din Nucet, teren bun, timp frumos, spectatori 150.
Au marcat: A. Stoica (min. 70), Drăcea (79 şi 87), respectiv Motan (7), Şerban (19 – din 11 m şi 23).
Şuturi spre poartă 11-10, cornere 4-4.
Au arbitrat: Marian Mălău 6,5 – Adrian Ionescu 6,5, lonuţ Duţu 7.
Observatori A.J.F.: Emil Tudor şi Virgil Botescu.
Cartonaşe galbene: G. Dragne, Petruţiu 2, Matolici – Ciobanu, Fl. Cernea, Motan.
Cartonaş roşu -Petruţiu (min. 57).
Recolta: V. Nicolae 6 – I. Matei 5,5 (46 – Enescu 6,5, G. Dragne 6, Petruţiu 4, I. Ştefan 5,5 – Bănuţă 5,5 (27 -Matolici 6,5), Breazu 5,5 (6 -Păun 6,5), Rotaru 6,5, Drăcea 7 (91 – A. Nicolae) – Olteanu 7, A. Stoica 7. Rezerve neutilizate: C. Ştefan – Tănase.
Antrenori: Titel Dinu şi Marius Dragne.
Atletic: Florea 6 – G. Mădăran 6, M. Cernea 7, Marina 6,5, Făşie 6,5 – Ispas 6,5 (63 – Nichita 5,5), Ciobanu 6,5 (cpt.), Motan 6,5, F. Cernea 6 – Sacagiu 6 (77 -Buhuş 5,5), Şerban 7. Rezerve neutilizate: Huzui -Rizescu, Chiţu, Pavel Mihai. Antrenor – Florin
Cernea.
Meciul a oferit o luptă teribilă fără menajamente, cu faze de poartă, ratări şi goluri multe.
Atletic a început meciul în forţă şi, în minutul 7, Motan, din lovitură liberă, a marcat, după ce balonul a fost deviat de zid în poartă, 0-1. Oaspeţii continuă actele de vitejie. Sacagiu (18) este faultat în careu de G. Dragne şi se acordă penalty. îl finalizează cu precizie Şerban şi scorul se dublează, 0-2. Gazdelor nu le iese mai nimic. Atletic loveşte din nou pe contraatac, în minutul 23. Motan centrează cu efect şi micuţul Şerban înscrie cu capul, 0-3.
în repriza secundă, gazdele forţează şi stau mai mult în jumătatea adversă. Dar, în minutul 57, Petruţiu primeşte al doilea cartonaş „galben” şi este eliminat.
Chiar dacă au un handicap de trei goluri şi un om în minus, băieţii lui Titel Dinu nu depun armele. Au luciditate şi tonus fizic să creeze faze cursive.
în minutul 70, Olteanu îl deschide pe A. Stoica, portarul Florea iese neinspirat, urmează un lob şi diferenţa se micşorează, 1-3. Amfitrionii reuşesc să ţină jocul sub observaţie. Atletic are clipe grele. A. Stoica combină cu Drăcea (79), balonul „muşcă” din bară şi se prelinge în poartă, 2-3.
Oaspeţii nu-şi revin. Nu pot scăpa de iureşul gazdelor. Enescu deviază balonul la Drăcea, portarul Florea respinge în prima fază, balonul ajunge la acelaşi Drăcea, care aduce egalarea, 3-3.
Echipa de sub Leaota
şi-a pierdut suflul după ce a condus, cu 3-0, şi avea un om în plus.
Trupa lui Titel Dinu
nu s-a descurajat, a strâns rândurile, a pus „cătarea” pe poarta lui Florea. A reuşit să înscrie trei goluri în inferioritate numerică şi să obţină un egal (3-3) nesperat.
Jucătorul meciului -Drăcea.

ȘANSE MINIME PENTRU SORANA CÎRSTEA LA STUTTGART

Zilele trecute a fost efectuată tragerea la sorți pentru...

ARGINT LA CUPA ROMÂNIEI DE BOX PENTRU CS TÂRGOVIȘTE

Performanță remarcabilă atinsă de unul dintre cei mai promițători...

CSM TÂRGOVIȘTE, ZDROBITĂ DE SEPSI SIC SF. GHEORGHE ÎN PRIMUL MECI AL FINALEI MICI

Ultimele câștigătoare ale titlului național din baschetul feminin românesc...