Promoţie Nord F.C. Municipal 2 Târgovişte – Viitorul Voineşti 7-3 (2-1). Din nou victorie la scor

A.l.

fcm targovisteAu marcat: Zgâmbău (min. 4 – din 11 m, 43, 49, 63, 70, 72), Mândru (47), respectiv P. Aristotel (20, 79 şi 87).
Au arbitrat: Gheorghe Ciobanu 7 (Runcu) – Andreea loniţă 7 (Viişoare), Cosmin Bucur 7 (Iedera).
Cartonaş roşu – Vasile
(min. 4).
Meciul s-a disputat pe stadionul Academia Ghiorghi Zotic 2 din Şotânga.
F.C. Municipal 2:
Andrei – Savu (46 – Tudose), M. Stoicovici, Marcu, Palaş (59 -Neculăescu) – Nedelcu, Neagu, L. Stoicovici (63 – Zamfir), Mândru – Mircea (46 – Avram), Zgâmbău (cpt).
Antrenor – Remus Mircea.
Viitorul: Negruţ – Ioniţă (cpt.), Matei (50 – Ciulu), C. Aristotel, L. Oncescu, Dedu, Stoica, Neguţ, (63 – Nălbea), Vasile, Ionescu, P. Aristotel.
Antrenori: Dragoş Ciulu şi Alexandru losifescu, preşedinte Răzvan Stroe.
Şi în acest meci roş-albaştrii şi-au făcut bine treaba, câştigând la scor. Dar trebuie spus că echipa din Voineşti a avut o replică bună în ciuda faptului că, din minutul 4, a evoluat cu un om în minus.
în minutul 4, Mândru a fost faultat în careul mare de Vasile (ca ultim apărător) şi centralul Gheorhe Ciobanu a dictat penalty şi eliminare. Lovitura de la punctul cu var a fost transformată în forţă de Zgâmbău, 1-0.
Apoi, portarul Negruţ şi-a salvat echipa de la goluri gata făcute, opunându-se la şuturile lui Mândru (5, 7, 10, 11) Zgâmbău (13, 17) şi Mircea (8, 18).
La un contraatac, Pardalian Aristotel (20), cu un şut de la 19 m, l-a învins pe Andrei, aducând egalarea, 1-1.
F.C. Municipal urcă din nou în atac şi căpitanul Zgâmbău (30) ia la ţintă bara. „Tunarii” controlează ostilităţile, dar ratează mult, făcându-l respectat pe portarul Negruţ, la Şotânga.
Totuşi, în minutul 43, Zgâmbău trimite un şut puternic de la 22 m, balonul este deviat de un adversar şi îşi găseşte culcuş în poarta Viitorului, 2-1.
După pauză, F.C.M. îşi joacă bine partitura şi Mândru (47) marchează pentru 3-1.
Apoi, Zgâmbău îşi reia obiceiurile şi marchează trei goluri la rând din pasele lui Nedelcu şi scorul urcă la 6-1.
în minutul 72, Mândru îl vede „pe gaură” pe Avram, urmează un luft, balonul ajunge la Zgâmbău, care nu iartă şi scorul devine 7-1.
Formaţia condusă de Răzvan Stroe a răpus tăios. Pardalian Aristotel (jucător surdo-mut) a încălzit careul din faţa lui Andrei şi a punctat pentru 7-2.
Tot Pardalian ener-gizează finalul de meci şi, în minutul 87, reduce din diferenţă, 7-3.
După ce Avram a ratat trei ocazii cât roata carului de mari, în minutul 88 a şutat în bară.
S-au remarcat: M. Stoicoviciu, Mândru, Nedelcu, Neagu, Zgâmbău, L. Stoicovici – Negruţ, ioniţă, Oncescu, Pardalian Aristotel, ConstANtin Aristotel.
Jucătorul meciului -Marian Zgâmbău.

Liga a 4-a dâmboviţeană; Etapa a 6-a Cap de afiş, meciul de la Pietroşiţa

Se anunţă o etapă încinsă, cu meciuri tari, care atrag multe ambiţii. La Pietroşiţa se întâlnesc două echipe cândva prietene, acum mari rivale: Voinţa Pietroşiţa (6 p) şi Bradul Moroeni (12 p). „Pădurarii”, având terenul de joc în renovare, au disputat meciurile de acasă la Pietroşiţa până la sfârşitul sezonului […]