Published On: mie, iul. 25th, 2018

PROGRAMUL COMPLET AL LIGII A DOUA

La Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorţi în urma căreia s-a stabilit calendarul competiţional al Ligii 2 Casa Pariurilor, sezonul 2018-2019. Prima etapă este programată pe 4 august.
Fiecărei echipe înscrise în noua ediţie i-a fost atribuit un număr de la 1-20 care corespunde unei poziţii în Tabela Berger.
Componenţa Ligii 2 Casa Pariurilor este următoarea, în ordinea numerelor extrase la stabilirea ţintarului:
1. ACS Energeticianul
2. ASU Politehnica Timişoara
3. AS FC Universitatea Cluj
4. CS Aerostar Bacău
5. Fotbal Club Argeş
6. ACS Petrolul 52 Ploieşti
7. CS Mioveni
8. ASC Daco-Getica Bucureşti
9. ASSCS Farul Constanţa
10. ACS Dacia Unirea Brăila
11. AFC Ripensia Timişoara
12. ACS Poli Timişoara
13. AFC UTA Arad
14. ACS FC Academica Clinceni
15. CS Sportul Snagov SA
16. CS Baloteşti
17. CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu
18. FC Metaloglobus Bucureşti
19. AFC Chindia Târgovişte
20. CS Luceafărul Oradea
ETAPA I – 4 august 2018
ACS Energeticianul – Luceafărul Oradea ASU Politehnica Timişoara – Chindia Târgovişte
Universitatea Cluj – Metaloglobus Aerostar Bacău – Pandurii Târgu Jiu FC Argeş – CS Baloteşti Petrolul Ploieşti – Sportul Snagov CS Mioveni – Academica Clinceni Daco-Getica Bucureşti – UTA Arad SSC Farul Constanţa – ACS Poli Timişoara
Dacia Unirea Brăila – Ripensia Timişoara
Etapa II – 11 august 2018
Luceafărul Oradea – Ripensia Timişoara ACS Poli Timişoara – Dacia Unirea Brăila UTA Arad – SSC Farul Constanţa Academica Clinceni – Daco-Getica Bucureşti
Sportul Snagov – CS Mioveni CS Baloteşti – Petrolul Ploieşti Pandurii Târgu Jiu – FC Argeş Metaloglobus – Aerostar Bacău Chindia Târgovişte – Universitatea Cluj ACS Energeticianul – ASU Politehnica Timişoara
Etapa III – 18 august 2018
ASU Politehnica Timişoara – Luceafărul Oradea
Universitatea Cluj – ACS Energeticianul Aerostar Bacău – Chindia Târgovişte FC Argeş – Metaloglobus Petrolul Ploieşti – Pandurii Târgu Jiu CS Mioveni – CS Baloteşti Daco-Getica Bucureşti – Sportul Snagov SSC Farul Constanţa – Academica Clinceni
Dacia Unirea Brăila – UTA Arad Ripensia Timişoara – ACS Poli Timişoara
Etapa IV – 25 august 2018
Luceafărul Oradea – ACS Poli Timişoara UTA Arad – Ripensia Timişoara Academica Clinceni – Dacia Unirea Brăila Sportul Snagov – SSC Farul Constanţa CS Baloteşti – Daco-Getica Bucureşti Pandurii Târgu Jiu – CS Mioveni Metaloglobus – Petrolul Ploieşti Chindia Târgovişte – FC Argeş ACS Energeticianul – Aerostar Bacău ASU Politehnica Timişoara – Universitatea
Cluj
Etapa V – 1 septembrie 2018
Universitatea Cluj – Luceafărul Oradea Aerostar Bacău – ASU Politehnica Timişoara
FC Argeş – ACS Energeticianul Petrolul Ploieşti – Chindia Târgovişte CS Mioveni – Metaloglobus Daco-Getica Bucureşti – Pandurii Târgu Jiu
SSC Farul Constanţa – CS Baloteşti Dacia Unirea Brăila – Sportul Snagov Ripensia Timişoara – Academica Clinceni ACS Poli Timişoara – UTA Arad
Etapa VI – 8 septembrie 2018
Luceafărul Oradea – UTA Arad Academica Clinceni – ACS Poli Timişoara Sportul Snagov – Ripensia Timişoara CS Baloteşti – Dacia Unirea Brăila Pandurii Târgu Jiu – SSC Farul Constanţa Metaloglobus – Daco-Getica Bucureşti Chindia Târgovişte – CS Mioveni ACS Energeticianul – Petrolul Ploieşti ASU Politehnica Timişoara – FC Argeş Universitatea Cluj – Aerostar Bacău
Etapa VII – 15 septembrie 2018
Aerostar Bacău – Luceafărul Oradea FC Argeş – Universitatea Cluj Petrolul Ploieşti – ASU Politehnica Timişoara
CS Mioveni – ACS Energeticianul Daco-Getica Bucureşti – Chindia Târgovişte
SSC Farul Constanţa – Metaloglobus Dacia Unirea Brăila – Pandurii Târgu Jiu Ripensia Timişoara – CS Baloteşti ACS Poli Timişoara – Sportul Snagov UTA Arad – Academica Clinceni
Etapa VIII – 22 septembrie 2018
Luceafărul Oradea – Academica Clinceni Sportul Snagov – UTA Arad CS Baloteşti – ACS Poli Timişoara Pandurii Târgu Jiu – Ripensia Timişoara Metaloglobus – Dacia Unirea Brăila Chindia Târgovişte – SSC Farul Constanţa ACS Energeticianul – Daco-Getica Bucureşti
ASU Politehnica Timişoara – CS Mioveni Universitatea Cluj – Petrolul Ploieşti Aerostar Bacău – FC Argeş
Etapa IX – 29 septembrie 2018
FC Argeş – Luceafărul Oradea Petrolul Ploieşti – Aerostar Bacău CS Mioveni – Universitatea Cluj Daco-Getica Bucureşti – ASU Politehnica Timişoara
SSC Farul Constanţa – ACS Energeticianul
Dacia Unirea Brăila – Chindia Târgovişte Ripensia Timişoara – Metaloglobus ACS Poli Timişoara – Pandurii Târgu Jiu UTA Arad – CS Baloteşti Academica Clinceni – Sportul Snagov
Etapa X – 6 octombrie 2018
Luceafărul Oradea – Sportul Snagov CS Baloteşti – Academica Clinceni Pandurii Târgu Jiu – UTA Arad Metaloglobus – ACS Poli Timişoara Chindia Târgovişte – Ripensia Timişoara ACS Energeticianul – Dacia Unirea Brăila ASU Politehnica Timişoara – SSC Farul Constanţa
Universitatea Cluj – Daco-Getica Bucureşti Aerostar Bacău – CS Mioveni FC Argeş – Petrolul Ploieşti
Etapa XI – 10 octombrie 2018 (intermediară)
Petrolul Ploieşti – Luceafărul Oradea
CS Mioveni – FC Argeş
Daco-Getica Bucureşti – Aerostar Bacău
SSC Farul Constanţa – Universitatea Cluj
Dacia Unirea Brăila – ASU Politehnica
Timişoara
Ripensia Timişoara – ACS Energeticianul ACS Poli Timişoara – Chindia Târgovişte UTA Arad – Metaloglobus Academica Clinceni – Pandurii Târgu Jiu Sportul Snagov – CS Baloteşti
Etapa XII – 13 octombrie 2018
Luceafărul Oradea – CS Baloteşti
Pandurii Târgu Jiu – Sportul Snagov
Metaloglobus – Academica Clinceni
Chindia Târgovişte – UTA Arad
ACS Energeticianul – ACS Poli Timişoara
ASU Politehnica Timişoara – Ripensia
Timişoara
Universitatea Cluj – Dacia Unirea Brăila Aerostar Bacău – SSC Farul Constanţa FC Argeş – Daco-Getica Bucureşti Petrolul Ploieşti – CS Mioveni
Etapa XIII – 20 octombrie 2018
CS Mioveni – Luceafărul Oradea Daco-Getica Bucureşti – Petrolul Ploieşti SSC Farul Constanţa – FC Argeş Dacia Unirea Brăila – Aerostar Bacău Ripensia Timişoara – Universitatea Cluj ACS Poli Timişoara – ASU Politehnica Timişoara
UTA Arad – ACS Energeticianul Academica Clinceni – Chindia Târgovişte Sportul Snagov – Metaloglobus CS Baloteşti – Pandurii Târgu Jiu
Etapa XIV – 27 octombrie 2018
Luceafărul Oradea – Pandurii Târgu Jiu Metaloglobus – CS Baloteşti Chindia Târgovişte – Sportul Snagov ACS Energeticianul – Academica Clinceni ASU Politehnica Timişoara – UTA Arad Universitatea Cluj – ACS Poli Timişoara Aerostar Bacău – Ripensia Timişoara FC Argeş – Dacia Unirea Brăila Petrolul Ploieşti – SSC Farul Constanţa CS Mioveni – Daco-Getica Bucureşti
Etapa XV – 3 noiembrie 2018
Daco-Getica Bucureşti – Luceafărul Oradea
SSC Farul Constanţa – CS Mioveni Dacia Unirea Brăila – Petrolul Ploieşti Ripensia Timişoara – FC Argeş ACS Poli Timişoara – Aerostar Bacău UTA Arad – Universitatea Cluj Academica Clinceni – ASU Politehnica Timişoara
Sportul Snagov – ACS Energeticianul CS Baloteşti – Chindia Târgovişte Pandurii Târgu Jiu – Metaloglobus
Etapa XVI – 10 noiembrie 2018
Luceafărul Oradea – Metaloglobus Chindia Târgovişte – Pandurii Târgu Jiu ACS Energeticianul – CS Baloteşti ASU Politehnica Timişoara – Sportul Snagov
Universitatea Cluj – Academica Clinceni Aerostar Bacău – UTA Arad FC Argeş – ACS Poli Timişoara Petrolul Ploieşti – Ripensia Timişoara CS Mioveni – Dacia Unirea Brăila Daco-Getica Bucureşti – SSC Farul Constanţa
Etapa XVII – 17 noiembrie 2018
SSC Farul Constanţa – Luceafărul Oradea Dacia Unirea Brăila – Daco-Getica Bucureşti
Ripensia Timişoara – CS Mioveni ACS Poli Timişoara – Petrolul Ploieşti UTA Arad – FC Argeş Academica Clinceni – Aerostar Bacău Sportul Snagov – Universitatea Cluj CS Baloteşti – ASU Politehnica Timişoara Pandurii Târgu Jiu – ACS Energeticianul Metaloglobus – Chindia Târgovişte
Etapa XVIII – 24 noiembrie 2018
Luceafărul Oradea – Chindia Târgovişte ACS Energeticianul – Metaloglobus ASU Politehnica Timişoara – Pandurii Târgu Jiu
Universitatea Cluj – CS Baloteşti
Aerostar Bacău – Sportul Snagov
FC Argeş – Academica Clinceni
Petrolul Ploieşti – UTA Arad
CS Mioveni – ACS Poli Timişoara
Daco-Getica Bucureşti – Ripensia
Timişoara
SSC Farul Constanţa – Dacia Unirea Brăila
Etapa XIX – 28 noiembrie 2018 (intermediară)
Dacia Unirea Brăila – Luceafărul Oradea Ripensia Timişoara – SSC Farul Constanţa
ACS Poli Timişoara – Daco-Getica Bucureşti
UTA Arad – CS Mioveni
Academica Clinceni – Petrolul Ploieşti
Sportul Snagov – FC Argeş
CS Baloteşti – Aerostar Bacău
Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Cluj
Metaloglobus – ASU Politehnica Timişoara
Chindia Târgovişte – ACS Energeticianul
În 2018 se joacă şi două etape din retur, apoi campionatul se reia cu etapa a 22-a, pe 23 februarie 2019, şi se va încheia pe 1 iulie 2019. La fel ca în tur, şi în retur sunt programate tot câte două intermediare.
Programul etapelor returului:
Etapa a 20-a – 1 decembrie 2018 Etapa a 21-a – 8 decembrie 2018 Etapa a 22-a – 23 februarie 2019 Etapa a 23-a – 2 martie 2019 Etapa a 24-a – 9 martie 2019 Etapa a 25-a – 16 martie 2019 Etapa a 26-a – 23 martie 2019 Etapa a 27-a – 30 martie 2019 Etapa a 28-a – 6 aprilie 2019 Etapa a 29-a – 13 aprilie 2019 Etapa a 30-a – 17 aprilie 2019 (intermediară)
Etapa a 31-a – 20 aprilie 2019
Etapa a 32-a – 27 aprilie 2019
Etapa a 33-a – 4 mai 2019
Etapa a 34-a – 11 mai 2019
Etapa a 35-a – 15 mai 2019 (intermediară)
Etapa a 36-a – 18 mai 2019
Etapa a 37-a – 25 mai 2019
Etapa a 38-a – 1 iunie 2019
În noul sezon al Ligii 2 vor evolua 20 de echipe, care au obţinut dreptul de participare după cum urmează:
– 2 echipe care au retrogradat din Liga 1
– 12 echipe care au evoluat în sezonul precedent al competiţiei Liga 2
– 5 echipe care au promovat din Liga 3
– o echipă care a retrogradat din Liga 2, dar a ocupat locul vacant rămas ca urmare a deciziei clubului CS Afumaţi de a continua în Liga 3.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>