Published On: joi, sept. 26th, 2019

PRIMELE ECHIPE CALIFICATE ÎN OPTIMILE DE FINALĂ ALE CUPEI ROMÂNIEI

nichiduta.ro

Marţi, 24 septembrie, au fost programate primele jocuri din şaisprezecimile Cupei României, ediţia 2019/2020.
AFC Astra, Foresta Suceava, Dinamo, Metalul Buzău, Academica Clinceni, FC Voluntari şi Universitatea Cluj s-au calificat în optimile de finală ale competiţiei.
Partida dintre Flacăra Horezu, formaţie din Liga 3, şi AFC Astra, a deschis seria partidelor din şaisprezecimile Cupei României. Giurgiu-venii şi-au respectat postura de favoriţi şi s-au impus cu 2-0, avansând astfel în faza următoare a competiţiei.
Surpriza zilei a venit în urma partidei dintre Foresta Suceava şi Gaz Metan Mediaş. Formaţia pregătită de Edi lordănescu a fost eliminată din competiţie după ce a fost învinsă cu 2-1 de Foresta Suceava, formaţie venită din al treilea eşalon fotbalistic!
Cealaltă reprezentantă a Ligii 3 care s-a calificat mai departe a fost AFC Metalul Buzău, care a câştigat cu 1-0 împotriva celor de la AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.
Ultimul joc al zilei, cel dintre U Craiova 1948 SA şi Universitatea Cluj, s-a decis în prelungiri, după ce la finalul timpului regulamentar a fost 2-2. „Dubla” lui Rafa a adus victoria clujenilor, care merg şi ei mai departe în competiţie!
Rezultatele şi programul partidelor de disputat plus televizările:
Marţi, 24 septembrie
Flacăra Horezu – Astra 0-2 Marcatori: V. Gheorghe (44), Ajayi (83)
Foresta Suceava – Gaz Metan Mediaş 2-1 Marcatori: Drugă (42), Martin (44) / Sg. Buş (8)
UTA Arad – Dinamo 1-3 Marcatori: R. Moise (19) / Moldoveanu (13), Nistor (58), Neicuţescu (82)
Metalul Buzău – AFK Csikszereda 1-0 Marcatori: Grăjdan (45+1)
Turris-Oltul Turnu Măgurele -Academica Clinceni 2-3 Marcatori: Paţurcă (63-pen), Negruţ (90+1) / R. Ion (38), Barbu (78-pen), Deretti (84)
Concordia Chiajna – FC Voluntari 2-3
Marcatori: Nica (2), Bari (53) / D. Benzar (17), Achim (49), Ţîră (59)
U Craiova 1948 SA – Universitatea Cluj 2-3
(d.p)
Marcatori: Bălan (7, 14) / Telcean (41), Rafa (51, 90+5)
Miercuri, 25 septembrie
Chindia Târgovişte – AFC Hermannstadt
(stadion Ilie Oană – Ploieşti, ora 16:00, în direct la Digi, Look, Telekom)
CS Făurei – CS Mioveni
(stadion Orăşenesc – Făurei, ora 16:30)
Industria Galda – FC Petrolul Ploieşti
(Galda Arena – Galda de Jos, ora 16:30)
CSM Reşiţa – Universitatea Craiova
(stadion Ion Oblemenco, ora 18:45, în direct la Digi, Look, Telekom) FC Botoşani – CFR Cluj
(stadion Municipal – Botoşani, ora 21:30, în direct la Digi, Look, Telekom)
Joi, 26 septembrie
Ripensia Timişoara -Sepsi OSK Sf. Gheorghe
(stadion Electrica – Timişoara, ora 16:30)
Sănătatea Cluj – FC Viitorul Constanţa (Cluj Arena – Cluj-Napoca, ora 16:30, în direct la Digi, Look, Telekom)
Fotbal Club Rapid – ACSM Politehnica Iaşi
(stadion Gloria – Buzău, ora 18:45, în direct la Digi, Look, Telekom)
Metaloglobus Bucureşti – FCSB
(stadion Anghel lordănescu – Voluntari, ora 21:30, în direct la Digi, Look, Telekom)

eJobs

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

noriel.ro