Published On: mar, Mar 26th, 2013

Petrolul Târgovişte – Gloria Corneşti 0-0 Ambele combatante au trecut pe lângă victorie

sportStadionul Toma Panţu, teren bun, timp frumos, spectatori 100. Şuturi spre poartă 9-11, pe spaţiul porţii 5-7, cornere 5-7.
Au arbitrat: ionuţ lugulescu 6 – Gabriel Catană 6, Ana Maria Ghiorghiţă 6,5. Observatori A.J.F.: Vasile Stroe şi Liviu Gligoraş.
Cartonaşe galbene: Prisăcaru, Târcă, Veringă -Calofir, Marian Matei (2).
Cartonaş roşu Marian Matei (min. 87).
Petrolul: Ghiţescu 7 -Vlada 7, Veringă 6,5, Târcă 7, Prisăcaru 6 – Manughievici 6 (85 -Sandu), Zamfir 6,5, Bratu 5,5, C. Dumitru 6,5 – Tănase 6 (cpt.), Moţoi 5,5. Rezerve: Dinu, V. Dumitru, Todorescu, Ivan. Antrenor Gogu Bucurică.
Gloria: Bica 7 – Picior 6,5, Gae 6,5, Nicolae 6,5, Stan 6,5 (63 -Ştefan 6,5) – Cravcescu 6, Olteanu 6,5, Bărcănescu 6,5, Calofir 6,5 (65 – Manole 6) – Mirel Matei 5,5 (65 -Movilă 6,5), Marian Matei 6 (cpt.). Rezerve: Mihai Matei – Oprea. Antrenor Daniel Movilă.
La juniori: 0-2.
Petroliştii au prins o zi bună, dar au avut şi noroc. în unele momente, care puteau fi decisive, au fost ajutaţi de centralul acestei partide, ionuţ iugulescu, dar şi de asistentul Gabriel Catană. Dar una peste alta, băieţii lui Gogu Bucurică şi-au surprins adversara cu o tactică agresivă, cu atitudine şi dăruire. Moţoi (2 şi 7), din poziţii bune, a şutat alături. Oaspeţii au urcat în ofensivă, gazdele acceptând dominarea.
în minutul 10, cei doi atacanţi ai Gloriei, Marian Matei şi Mirel Matei, combină cu rapiditate şi ultimul nu-l poate bate pe portarul Ghiţescu. Peste numai un minut Mirel Matei , de două ori în aceeaşi fază, şutează în Ghiţescu. Gloria rămâne în atac şi Calofir (13) trece de Vlada în viteză, dar şutează pe lângă poarta petrolistă. Imediat Cravcescu (14) şutează la două palme de vinclu. Mirel Matei (22) întârzie şutul, iar Calofir (27) nu ajunge la mingea centrată de Cravcescu.
La poarta cealaltă, Tănase şi Moţoi i-au ţinut în priză pe fundaşii Gae şi Niculae, dar şi pe portarul Bica. în minutul 29 s-a derulat cea mai controversată fază a jocului. Veringă l-a faultat în careul mare pe Calofir ca ultim apărător, dar centralul iugulescu, în loc să dea penalty şi eliminare, a lăsat jocul să meargă. N-are voie la experienţa lui să facă asemenea greşeli! Ne întrebăm, dacă faza se derula la poarta cealaltă, ce decizii lua?
Scăpaţi din forcing şi fără gol luat, petroliştii prind aripi şi C. Dumitru (31), din poziţie bună, nu-l dobândeşte pe Bica. Faza următoare, Tănase, din unghi, şutează pe lângă poartă. Bratu (42) îl încearcă pe Bica cu un şut înşelător. După pauză, vizitatorii forţează deschiderea scorului. în minutul 50, Mirel Matei centrează, reia balonul Marian Matei, din voleu, Ghiţescu este depăşit, dar apare ca din pământ micuţul Vlada, care, din alunecare, a respins de pe linia porţii.
Petroliştii joacă mai organizat şi apărarea Gloriei are clipe grele la „capul” lui Prisăcaru (59) şi şutul lui Moţoi (68). Petroliştii se năpustesc hotărâţi în atac şi Dumitru (70) şutează milimetric pe lângă poarta lui Bica. Apoi, în aceeaşi fază (min. 77), Tănase şi Moţoi nu reuşesc să introducă balonul în „aţe”.
La poarta cealaltă, Picior (84) îl întrebuinţează serios pe Ghiţescu. Gloria îşi continuă ofensiva şi, în minutul 87, asistăm la o fază controversată, când vizitatorii au cerut penalty la Marian Matei (fault comis de Prisăcaru). Arbitrul ionuţ iugulescu i-a acordat galben atacantului de la Gloria şi, cum mai avea unul, i l-a arătat şi pe cel roşu. Nu cred că a luat decizia cea mai bună!
Pe final de meci, Petrolul a avut mult curaj şi tonus fizic. Târcă (90) putea marca golul victoriei.