Published On: lun, Oct 2nd, 2017

N-ai ieşit nici de data asta

FC Aninoasa s-a aflat foarte aproape de a „reteza” pe Atletic Bradu în etapa a şasea a campionatului. Doar neşansa din ultima parte a întâlnirii a dus echipa nostră să încheie la egalitate duelul cu argeşenii (2-2). Echipa lui Cristian Bălaşa a arătat împotriva Bradului o faţă nouă şi a avut puterea să revină de la 02, după ce oaspeţii au marcat două goluri în debutul întâlnirii, prin Preda (8) şi Golban (11-pen). Dublarea avantajului de către Bradu a împins jucătorii noştri să iasă la joc mai mult ca niciodată. Cu o ambiţie de fier aceştia au apăasat la maximum pedala de acceleraţie, în iar în minutul 17 Codroiu a redus din handicap, după ce a pus latul la centrarea excelentă al lui Călinescu, trimisă în faţa porţii. După reuşita lui Codroiu, Aninoasa a atacat neîncetat restabilirea echilibrului până la pauză, dar încercările lui Rusu (30), Marina (34) şi Codroiu (38, 43, 45) au eşuat de fiecare dată. Forţa Aninoasei s-a văzut şi mai clar în repriza a doua. Beneficiind de un tonus bun elevii lui Bălaşa s-au instalat rapid în terenul advers, iar la capătul unei acţiuni frumoase Sucală a restabilit egalitatea pe tabelă (48), pritr-un şut fără speranţe pentru Burci. Marcarea celui de-al doilea gol a dat şi mai mult elan fotbaliştilor de la Aninoasa, dar în acelaşi timp s-a instalat şi neşansa peste ei. La capătul unor atacuri continue Marina (57) şi Bas (57) nu au putut găsi niciodată spaţiul buturilor lui Burci. în schimb, sub încurajările asidue ale tribunei, I. Radu (76) şi Pahonţu (90) au irosit două ocazii enorme, care ar fi putut decide echipa învingătoare. Jocul bun arătat de Marina et comp. cu Bradu reprezintă în mare parte restartul de care avea nevoie Aninoasa, după un început slab de campionat.
FC Aninoasa – Atletic Bradu 2-2 (1-2) Marcatori: Codroiu (17), Sucală (48)/ Preda (8), Golban (11-pen).
Aninoasa: Priseceanu – Năstase, Marina, Neaga, Diţă (56 Pahonţu) – Călinescu, Rusu, Blas, Sucală (64 Andronache) – Leotescu, Codroiu (75 I. Radu). Antrenor: Cristian Bălaşa.
Bradu: Burci – Din (69 Ciucă), Şerban, Marin, Achim – Preda, Golban, Piscanu (65 Tănase), G. Jenaru (72 Marcu) – Tănăsescu (84 I. Constantin), R. Jenaru. Antrenor: Ovidiu Tică.
Stadion „Comunal” – Aninoasa. Spectatori: 100.
Au arbitrat: Cosmin Roman – lonuţ Melinte, Tudor Cornea (toţi din laşi). Observatori FRF: Lorant Veress (Sfântu Gheorghe) şi Constantin Ciocoiu (Băicoi). Cartonaşe galbene: Neaga (11), Leotescu (71)/ Piscanu (34), G. Jenaru (36), Achim (40), Şerban (47), R. Jenaru (90).