Published On: vin, apr. 19th, 2019

LUPTE GRELE IN LIGA A III-A

nichiduta.ro

Pentru a treia etapă la rând, seria a patra şi-a schimbat din nou liderul, pe prima treaptă a podiumului urcând în premieră CSM Şcolar Reşiţa. Gruparea din Valea Domanului a devenit a patra echipă din serie care ocupă pentru cel puţin o etapă primul loc în actuala ediţie de campionat, după ACS Dumbrăviţa, Şoimii Lipova şi Gloria Lunca-Teuz Cermei.
Noul lider a profitat de paşii greşiţi făcuţi de celelalte trei echipe din top 4 al clasamentului şi a preluat şefia seriei după ce a trecut cu 3-1 de LpS Cetate Deva, la capătul unui meci în care oaspeţii au deschis scorul din penalty, pentru ca apoi Staicu să reuşească o triplă pentru reşiţeni.
Opric a debutat cu victorie pe banca Metalurgistului
Şoimii Lipova a făcut rocada cu CSM Şcolar şi a coborât pe doi, la un punct în spatele acesteia, după ce a remizat în deplasare cu penultima clasată, CSM Lugoj. Dumbrăviţa şi-a păstrat locul pe podium, după ce a evitat eşecul în minutele de prelungire ale partidei de la Chişineu Criş, printr-un penalty transformat de Voinea, în timp ce Cermeiul – liderul de acum două etape – a ajuns pe cinci, ca urmare a înfrângerii la scor de neprezentare cu Industria Galda, chiar pe teren propriu.
De jocul rezultatelor a profitat Metalurgistul Cugir, care a reintrat în cărţi după succesul cu 3-0 în faţa Avrigului, la debutul noului tehnician, Marius Opric, numit în locul lui Călin Moldovan, demis după ultimele două eşecurile cu LPS Cetate Deva şi CSM Şcolar Reşiţa.
Csikszereda a egalat la puncte Recea, după victoria din derby
Capul de afiş al rundei cu numărul 23 a fost derby-ul seriei a cincea, dintre primele două clasate, ACS Fotbal Comuna Recea şi AFK Csikszereda. Înaintea meciului, liderul a avut un avans de trei puncte în faţa ciucanilor, însă fluierul de final al lui Adrian Comănescu a consemnat pierderea acestuia, ca urmare a victoriei oaspeţilor cu 4-2. Chiar dacă acum cele două echipe sunt la egalitate de puncte, Comuna Recea a rămas pe primul loc datorită golaverajului mai bun, iar dacă la final de sezon egalitatea se va păstra, gruparea maramureşeană va promova pe criteriul rezultatelor directe, deoarece în tur s-a impus cu 3-0.
Etapa cu numărul 23 a adus şi o schimbare de antrenor în seria a cincea, după ce AFC Hărman a pierdut în deplasare la ultima clasată, CS Iernut, scor 2-3. Ca urmare a acestui rezultat, duminică a fost anunţată despărţirea de Daniel Bona, pentru ca marţi să fie numit în locul său Călin Moldovan, cel care a antrenat până în etapa 22 pe Metalurgistul Cugir.
Turris-Oltul, eşec după 13 etape
În seria I, SCM Gloria Buzău îşi continuă defilarea spre eşalonul secund, ajungând la 16 puncte distanţă de SC Oţelul, după ce gălăţenii au pierdut şi meciul cu CSM Focşani 2007. În seria a doua, Fotbal Club Rapid a stat şi mai are doar patru puncte avans în faţa celor de la Unirea 04 Slobozia, însă cu un meci mai puţin disputat decât gruparea ialomiţeană. Runda următoare va programa derby-ul CS Afumaţi – Fotbal Club Rapid, care poate relansa lupta pentru promovare în cazul unui succes al ilfovenilor.
Seria a treia a adus o surpriză, Turris-Oltul suferind al doilea eşec din acest sezon, după ce a fost învinsă cu 2-1 de către CSM Alexandria, în derby-ul Teleormanului. De eşecul lor nu a profitat următoarea clasată, Flacăra Horezu, care a pierdut categoric celălalt derby al rundei, meciul cu U Craiova 1948 SA, scor 0-4. Vâlcenii au rămas la opt puncte în spatele liderului, în timp ce oltenii au ajuns la un punct în spatele nou-promovatei din Horezu.
Iată rezultatele etapei cu numărul 23:
12 aprilie, ora 17:00
AFC Botoşani 2 – CSM Paşcani 0-2 (0-1)
Lorenzo Ungurenaşu (7), Andy Sinescu (90+2)
13 aprilie, ora 17:00
KSE Târgu Secuiesc -CSM Râmnicu Sărat 3-1 (0-1) Marius Ştefănescu (66), Zsombor Veress (79), Botond Veress (90+1) / Valentin
Lungoci (28) Foresta Suceava – Sporting Lieşti
3-1 (0-1)
Andrei Pavel (52), Matteo Rigoni (86), lonuţ Artenie (90) / Daniel Munchiu (44) CSM Focşani 2007 – Suporter Club Oţelul Galaţi 2-1 (0-1) Cosmin Pasăre (63, 65) / Andrei Munteanu (39) Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava
0- 3 (0-1)
Eduard Sandu (36), Cosmin Nemţanu (77), Alexandru Marin (81) Bucovina Rădăuţi – Sănătatea Darabani
2- 0 (0-0)
Radu Ungurianu (49), Liviu Busuioc (90+2 – pen.) SCM Gloria Buzău -ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ 6-1 (2-0) Andrei Truţă (2), Bogdan Chipirliu (11, 67, 90+1), Richardo Mihalache (47, 54) / Cosmin Ţapu (61) Metalul Buzău a stat
12 aprilie, ora 17:00 Înainte Modelu – Sportul Chiscani
3- 1 (1-1)
Alexandru Mitu (5), Cristian Flisc (68), George Dobre (87 – pen.) / Claudiu Zaharia (41)
13 aprilie, ora 17:00
SC Popeşti-Leordeni – ACSM Olteniţa
1- 0 (1-0) Roberto Anghel (21)
Axiopolis Sport Cernavodă –
FC FCSB 2 2-1 (2-0)
Alexandru Sîrbu (14, 23) / Alexandru Enache (75) Unirea 04 Slobozia – CS Făurei 2-0 (2-0) Florinel Ibrian (4, 35) CS Tunari – CS Medgidia 3-0 (2-0) Dragoş Barabaş (15), George Ivan (25),
Mihai Ion (68) Agricola Borcea – CS Afumaţi 1-3 (1-2) Ilie Gâţă (39) / Mugurel Dedu (13), Robert Buduroi (16), Bebeto Lupuleţ (90+1) Progresul 1944 Spartac -Delta Dobrogea Tulcea 3-0 Oaspeţii s-au retras din campionat înainte de startul returului Fotbal Club Rapid a stat
12 aprilie, ora 17:00
AFC Hermannstadt 2 – FC Pucioasa
1-5 (0-2)
Andrei Stanciu (87) / Rareş Lăcău (14 – aut.), Cristinel Constantin (30), Tiberiu Calofir (55), Florin Leţu (89), Claudiu Niculăescu (90+2) U Craiova 1948 CS SA 2 -Flacăra Moreni 1-1 (0-0) Vasile Constantin (66) / Marius Zidăroiu
(79)
ACSO Filiaşi – Atletic Bradu 2-1 (1-1) Cosmin Calu (27), Marian Stoenac (85) / Florin Costea (26) AFC Astra 2 – U Craiova 1948 SA
0-1 (0-0)
Claudiu Bălan (71 – pen.) CSM Alexandria -Turris-Oltul Turnu Măgurele 2-1 (1-0) Dragoş Boşoteanu (29), Marius Mitran (55) / Claudiu Dragu (61 – pen.)
13 aprilie, ora 17:00
Sporting Roşiori -Viitorul Domneşti 1-1 (1-0) Dumitru Manda (33) / Alin Sandu (66)
Unirea Bascov -ACS SR Municipal Braşov 1-0 (1-0) David Andrei (15) Flacăra Horezu – FC Voluntari 2 3-0 (0-0)
Eduard Neacşu (46), Florin Cioablă (74), lonuţ Neamţu (78)
12 aprilie, ora 17:00
AFC Unirea 1924 -CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 2-2 (0-1) Alexandru Giurgiu (74), Ciprian Selagea (87) / Nicolae Şofran (32), Alexandru
Baranyi (90+2) Millenium Giarmata – Naţional Sebiş
3-3 (1-1)
Cristian Daminuţă (5), Marius Călin (64), Michel Rosenblum (69 – pen.) / Marco Enciu (12, 58), Florin Mateucă (46) CSM Lugoj – Şoimii Lipova 2-2 (1-1) Cristian Onţel (30), Temitope Folarin (76) / Mădălin Popa (31), Vlad Filimon (60)
13 aprilie, ora 17:00
CSM Şcolar Reşiţa – LPS Cetate Deva
3-1 (1-1)
Marius Staicu (45, 66, 86) / Mario Boldea
(21 – pen.)
Metalurgistul Cugir – FC Avrig 3-0 (0-0) Adrian Cîrstean (73, 89), Andrei
Făgărăşanu (90+1) CS Hunedoara – CS Ocna Mureş
0- 2 (0-0)
Zoltan Borşoi (47), Claudiu Coltor (75) Crişul Chişineu Criş – ACS Dumbrăviţa
1- 1 (1-0)
Bogdan Bozian (43) / Albert Voinea (90+4 – pen.) Gloria Lunca-Teuz Cermei -Industria Galda 0-3 (0-0) Alexandru Cioară (79), Alexandru Costea (89), Silviu Mureşan (90+2)
12 aprilie, ora 17:00
CFR Cluj 2 – Gaz Metan Mediaş 2
5-1 (3-1)
Emanuel Dat (14), Rareş Ispas (30), Claudiu Petrila (37), Alen Moisin (78), Bogdan Milandru (79) / Raul Hăjmăşan (11) AFC Odorheiu Secuiesc -Unirea Tăşnad 2-0 (2-0) Horia Crişan (5), Romaric Logon (40) Unirea Dej – Olimpic Cetate Râşnov
0-1 (0-1)
Szabolcs Kovacs (24 – aut.) ACS Unu Fotbal Gloria – Sănătatea Cluj
2- 1 (1-1)
Marius Curtuiuş (7, 74) / Raul Ciupe
(27 – pen.)
MSE Târgu Mureş – Sticla Arieşul Turda
0- 5 (0-2)
Daniel Bria (39), Raul Vitan (45+2 – pen.), Valentin Lemnaru (52), Bogdan Varodi
(63, 87)
13 aprilie, ora 17:00
ACS Fotbal Comuna Recea -AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
2-4 (0-2)
Sergiu Ciocan (55), Alin Bota (64 – pen.) / Barna Bajkö (8, 55 – pen.), Slobodan Lalic (32), Soufiane Jebari (63) CS Iernut – AFC Hărman 3-2 (1-1) Darius Ghirca (2), Răzvan Stoica (86), Arnold Szilagyi (87) / Marian Constantinescu (45+2), Bogdan Roşu (52) CS Minaur Baia Mare – Avântul Reghin
1- 0 (1-0)
Valer Giurgiu (9)

eJobs

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

noriel.ro