Home Cautare Cele mai citite Arhiva Redactia Prieteni Opinii
  RSS  Preluare Stiri RSS Propune Stire  Seteaza ca Homepage Trimite e-mail  



FCM Targoviste

Teroristii soselelor
- M.C.
Data: Ianuarie 27, 2009
Print    Email

În noaptea de 24 spre 25 ianuarie, în intervalul orar 22.00 - 04.00, politistii dâmboviteni, în colaborare cu efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Dâmbovita, au organizat si desfasurat o razie în mai multe comune ale judetului. Astfel, in urma activitatilor desfasurate pentru impunerea unui climat de siguranta publica, au fost obtinute urmatoarele rezultate: au fost aplicate 82 de sanctiuni contraventionale în valoare totala de 12.260 de lei (33, conform Legii 61/1991 si 49, conform OUG 195/2002 republicata). In total, s-au retinut 10 permise de conducere, 3 certificate de înmatriculare au fost retrase si s-au constatat 10 infractiuni. Totodata, au fost legitimate 254 de persoane, iar 8 stari conflictuale au fost aplanate. De exemplu, S. Mircica, de 21 de ani, din comuna Finta, a condus un autoturism fara a fi înmatriculat în circulatie si cu numar fals. I. Mihai, de 19 ani, din Costesti Vale, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fara a poseda permis de conducere. M. George, de 21 de ani, din Bucuresti, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fara ca acesta sa fie înmatriculat în circulatie si cu numar fals. T. George, de 23 de ani, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism fara a poseda permis de conducere. N. Nicusor, de 18 ani, din comuna Cojasca, a fost depistat în timp ce conducea un autoturism radiat din circulatie. In jurul orei 03.00, a fost depistat D. E., de 17 ani, din comuna Valea Mare, în timp ce conducea un autoturism fara a poseda permis auto. Faptele infractionale comise de aceste sase persoane sunt prevazute si sanctionate de articolul 85 alin. 1 si alin. 2, respectiv art. 86 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 republicata, pe numele lor intocmindu-se dosar penal. Un alt aspect care nu trebuie neglijat, indicand intr-o oarecare masura o anumita depreciere a actului educational-moral acceptat tacit la nivel social, arata deja o stare de fapt ce trebuie sa fie un semnal de alarma pentru cei implicati in modelarea profilului moral al tinerilor (parinti, cadre didactice, preoti).
Si femeile trag zdravan la masea
    De asemenea, va prezentam si o serie de alte fapte, tot din sfera circulatiei rutiere, care pun in prim plan aspecte ce dezvaluie existenta unei indiferente comportamentale fata de semeni, de multe ori cu finalitate criminala. Astfel, T. Niculae, de 40 de ani, din Târgoviste, a condus un autoturism, având o concentratie alcoolica de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat. În dimineata zilei de 25 ianuarie, în jurul orelor 01.00, pe D. J. 721 A, lucratorii Postului de Politie Dragodana, aflându-se în exercitarea atributiilor de serviciu, au oprit pentru verificari un autoturism condus de D. Constantin, de 30 de ani, din comuna Glina , judetul Ilfov. Deoarece conducatorul auto, emana miros puternic de alcool, acesta a fost condus la Spitalul Orasenesc Gaesti, în vederea testarii cu aparatul etilo-test si pentru recoltarea de probe biologice. În timp ce se afla la camera de primire urgente a spitalului, D. Constantin a refuzat testarea cu aparatul etilo-test, precum si recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, constatându-se totodata faptul ca acesta nu poseda permis de conducere. Pe numele barbatului s-a întocmit un dosar penal pentru savârsirea infractiunilor prevazute si pedepsite de art. 86 alin.1 si alin. 5 din O.U.G. 195/2002 republicata. În noaptea de 24 / 25 ianuarie, în jurul orei 23.00, pe raza municipiului Târgoviste, politistii au depistat pe B. Margareta, de 51 de ani, din aceeasi localitate, în timp ce conducea un autoturism aflându-se sub influenta bauturilor alcoolice. Rezultatul indicat de aparatul etilo - test a fost de 0,60 mg/l alcool pur în aerul expirat. Conducatoarei auto i-a fost întocmit dosar penal sub aspectul savârsirii infractiunii prevazute si pedepsite de art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002.
Prevenire si combatere
    De asemenea, în ziua de 25 ianuarie, efectivele Serviciului Politiei Rutiere si ale subunitatilor din judet au organizat si desfasurat o noua actiune în cadrul "Programului partenerial de prevenire si combatere a accidentelor de circulatie în judetul Dâmbovita", pe linia respectarii regulilor de circulatie de catre participantii la traficul rutier. Astfel, activitatile desfasurate pentru impunerea unui climat de siguranta rutiera au condus la obtinerea urmatoarele rezultate: au fost aplicate 242 de sanctiuni contraventionale, în valoare de 18.040 de lei, dintre care 63 pentru depasirea vitezei regulamentare de mers, 36 pentru neutilizarea centurii de siguranta, 3 pentru opriri neregulamentare, 17 pentru depasiri neregulamentare si 67 pentru diferite alte abateri. În total, au fost controlate 95 de autovehicule, 125 de persoane au fost legitimate, 3 conducatori auto au fost atentionati, iar 39 de pietoni, 12 mopedisti, 4 carutasi si 2 biciclisti au fost sanctionati pentru încalcarea unor reguli de circulatie rutiera. Totodata, s-au retinut 26 permise de conducere, constatându-se savârsirea a 7 infractiuni.
    In concluzie, majoritatea celor ce comit infractiuni pe drumurile judetene sunt de regula tineri. Se poate vorbi de un teribilism, de multe ori infantil? Se poate vorbi de tineri complexati ce recurg la gesturi de sfidare a legii pentru a iesi in evidenta? Nu credem. Este mai degraba efectul unei democratii anarhice, o democratie in care a fost copiat orice, a fost implementat orice, numai regulile de convietuire cu adevarat democratica, nu. Este si efectul unor legi prost concepute care, in realitate, in numele respectarii omului, au mutilat grav din autoritatea politiei si au crescut nepermis de mult libertatea de actiune si sfidare a lichelelor.

Vizualizarea Comentariilor (0)
  Stiri pe scurt
Iulie 29, 2010
Produsele periculoase, sub lupa Protectiei Consumatorilor
De rusine, multi nu cer bon
Cu bicicleta, ^ncotro?
Politistii dâmboviteni au pus în executare un mandat de arestare preventiva
Accident rutier grav
TRANSPARENTA DECIZIONALA
Serviciile de urgenta Dambovita, la dispozitia cetatenilor
Iulie 28, 2010
Tineri cercetati pentru furt calificat
Furt dintr-o societate comerciala
Accidentat mortal prin electrocutare
CONTRABANDA CU TIGARI
Politistii au confiscat tigarete care erau comercializate ilegal
Parloagele, impozitate suplimentar
Homlesii, dispretuiti
De la fosta glorie la neica nimeni
Iulie 27, 2010
Pana sa ii ajute altii, au ales sa se ajute singuri
Noi impozite pe proprietate?
Iulie 26, 2010
E V A L U A R E A ACTIVITATII INSPECTORATULUI DE POLITIE JUDETEAN BOVITA PE SEMESTRUL I - 2010 (I)
Iulie 22, 2010
O COMUNA AJUTA UN ORAS
COMUNICAT DE PRESA



TV Partener

Stiri pe scurt
Actualitate
Cearta “pe vot” in Consiliul Judetean
POLITICA DEZAMAGIRII
Elucidarea misterului crimei oribile de la Tatarani
Informare de presa
Cine nu da bonuri fiscale
Dan Voiculescu, vicepresedinte al Senatului României, a adresat o scrisoare oficiala domnului Traian Basescu, Presedintele Român
Contractul de finantare a Proiectului de modernizare si extindere a sistemelor de apa-canal a fost semnat in prezenta premierulu
Lansarea oficiala a brandului de turism al României

Administratie
“Dambovita, primul judet care va avea sistem de management integrat al deseurilor”
Scolile din Odobesti vor oferi conditii optime in noul an scolar
Titu, un oras in continua schimbare
Sirul contestatiilor s-a incheiat si incep lucrarile pe Masura 3.2.2
Prefectul judetului vrea sa elimine mafia comerciantilor
Pasi semnificativi in dezvoltarea orasului Racari

Eveniment
La poligonul din Priseaca, demonstratii de tragere cu armamentul de pe tanc

Politica
Proiect de lege pentru scurtarea duratei proceselor civile si penale
“Facilitatile pentru bonurile fiscale pot contribui semnificativ la combaterea evaziunii”

Puncte de vedere
Dragonul si nesimtul pun cruce turismului
Bucuria nebunilor...

Social
Produsele periculoase, sub lupa Protectiei Consumatorilor
De rusine, multi nu cer bon
Cu bicicleta, ^ncotro?
Politistii dâmboviteni au pus în executare un mandat de arestare preventiva
Accident rutier grav
TRANSPARENTA DECIZIONALA
Serviciile de urgenta Dambovita, la dispozitia cetatenilor
Tineri cercetati pentru furt calificat
Furt dintr-o societate comerciala
Accidentat mortal prin electrocutare
CONTRABANDA CU TIGARI
Politistii au confiscat tigarete care erau comercializate ilegal

Sport
O partida inedita
Pregatiri pentru “luptele” din editia viitoare
Un fotbalist oportun si spontan
Ratari din situatii ideale
Din nou in liga a 4-a
II MERGE BINE
JUNIORI DE TOP
O competitie in crestere
“Valoarea jucatorilor se vede in meciurile tari”
Atentie la folosirea jucatorilor sub 21 ani
Victoria, o stare naturala
Vrea sa produca momente favorabile
Cauta jucatori sub 21 de ani
Comuna Salcioara, cea mai “productiva“ in echipe de fotbal
CINCI ORASE IN LIGA A IV-A
Atentie la terenurile de joc
Asistenta medicala obligatorie
START LA ACHIZITII
Alaturi de Hagi


Home Cautare Cele mai citite Arhiva Redactia Prieteni Opinii

Ziare-Reviste.com | E-ziare.ro | Acasa.ro | Primaria Targoviste | Prefectura Dambovita
CJ Dambovita | Primaria Pucioasa

Presa-Zilei.ro :: Cele mai importante stiri ale zilei