Published On: vin, Iun 6th, 2014

Fostele baschetbaliste ale Târgovişte! Flori Diaconu şi Anca Şipoş au ajuns la Campionatele Mondiale! Cele două fac parte din lotul României de baschet 3×3 prezent la Campionatul Mondial din capitala Rusiei

anca sipos baschetSite-ul official al Federaţiei Române de Baschet anunţă că delegaţia României, compusă din sportivii Florina Diaconu, Anca Şipoş, Andra Haas, Cristina Bigica, Angel Santana, Bogdan Popescu, Cătălin Vlaicu şi Vasile Ştefan, antrenorul coordonator Svetlana Drăguşin şi arbitrul FIBA Fabiana Martinescu,vor participa de astăzi şi până în data de 08 iunie la Campionatul Mondial de baschet 3×3. La startul celei de-a doua ediţii a competiţiei mondiale şi-au confirmat prezenţa 48 de echipe din 35 de ţări din întreaga lume, România fiind distribuită în Grupa B, la masculin, şi în Grupa A, la feminin.
Astăzi, pe Aeroportul Internaţional „Henri Coanda”, în ciuda întârzierii orei de plecare spre Rusia, atmosfera din rândul delegaţiei noastre era foarte bună, tricolorii fiind dornici să obţină la Moscova rezultate notabile, care să le depăşească pe cele de la ediţia precedentă, de la Atena, unde România s-a clasat pe locul 10 în întrecerea masculină şi pe locul 17 în cea feminină. Înaintea şedinţei tehnice din această seară, organizatorii au publicat, deja, programul meciurilor care vor fi găzduite de terenurile special amenajate în celebrul Complex Olimpic „Lujniki” din Moscova.
Astfel, la masculin, România, în formula Santana, Popescu, Vlaicu şi Vasile, va intra de joi după-amiază în competiţie, după următorul program:
05 iunie
Ora locală 16:00 Qatar – România (Terenul 2)
Ora locală 18:00 România – Argentina (Terenul 2)
Ora locală 20:00 Venezuela – România (Terenul 4)
06 iunie
Ora locală 17:00 România – Rusia (Terenul 1)
Ora locală 19:00 Lituania – România (Terenul 2)
Componenţa grupelor preliminare la masculin:
Grupa A: Polonia; Germania; SUA; Cehia; Olanda; Tunisia Grupa B: România; Lituania; Rusia; Venezuela; Argentina; Qatar Grupa C: Brazilia; Turcia; Estonia; Uruguay; Noua Zeelanda; Puerto Rico Grupa D: Slovenia; Serbia; Japan; Croaţia; Indonesia; China
Din fiecare grupă preliminară vor accede în faza superioară primele patru clasate, optimile şi sferturile de finală urmând să se desfăşoare în data de 07 iunie, iar semifinalele şi finalele în data de 08 iunie.
în întrecerea similară feminină, România, în formula Diaconu, Haas, Şipoş şi Bigica, va juca după următorul program:
05 iunie
Ora locală 17:00 Siria – România (Terenul
4)
Ora locală 19:00 România – Italia (Terenul 4)
06 iunie
Ora locală 16:40 Belgia – România (terenul 4)
Ora locală 18:00 România – Uruguay (terenul 2)
Ora locală 20:00 Elvetia – România (Terenul 3)
Componenţa grupelor preliminare la feminin: Grupa A: România; Elvetia; Uruguay;
Belgia; Indonesia; Ucraina
Grupa B: Andorra; Franţa; China;
Uganda; Thailanda; Siria
Grupa C: Cehia; Spania; Olanda;
Estonia; Argentina; Tunisia
Grupa D: Brazilia; Germania; SUA;
Ungaria; Italia; Rusia
Ca şi în întrecerea masculină, din fiecare grupă preliminară vor accede în faza superioară primele patru clasate, optimile şi sferturile de finală urmând să se desfăşoare în data de 07 iunie, iar semifinalele şi finalele în data de 08 iunie.
De asemenea, organizatorii anunţă că, la fel ca la toate marile evenimente de baschet 3×3, şi la Moscova vor avea loc concursurile speciale în 07 şi 08 iunie: Nike Dunk Contest; Samsung Shoot-Out Contest; Skills Contest; Free-throw pursuit.
Reamintim că, în baza ierarhiilor mondiale, ranking publicat de FIBA la 1 aprilie 2014, România a fost cap serie numărul 2 la tragerea la sorţi pentru competiţia masculină şi cap de serie numărul 1 pentru cea feminină!

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>