Foste jucătoare la CS Municipal Târgovişte. CHRISSY GIVENS ŞI GABRIELA MĂRGINEAN AU CÂŞTIGAT TOATE TROFEELE INTERNE ÎN SPANIA

Cea mai valoroasă reprezentantă a baschetului feminine românesc, Gabriela Mărginean şi cea mai bună jucătoare străină din istoria Diviziei A, Chrissy Givens, au cucerit din nou cu echipa lor Club Baloncesto Perfumerias Avenida Salamanca trofeul Ligii Feminine a Spaniei (LFB). Astfel, pentru a două oară consecutiv, Gabi Mărginean devine campioană Spaniei, după ce CBPA Salamanca a dispus de rivală Uni Spar City lift Girona, marţi seară, cu 67-46, şi a închis finalA LFB cu scorul general de 2-1. Lider autoritar al sezonului regular LFB, pe care l-a câştigat clar cu 25 de victorii şi o singură înfrângere, Club Baloncesto Perfumerias Avenida Salamanca a avut un parcurs impecabil şi în play-off, unde a reuşit să treacă în semifinale de Spar Center-Uni Ferrol, cu scorul general de 2-0 (69-45 şi 61-39), iar în ultimul act al competiţiei a dispus de Uni Spar CityliftGirona, cu scorul general
de 2-1 (67-46, 75-79, 71-51).
În urma acestui ultim succes, sărbătorit cum se cuvine alături de fanii locali în centrul oraşului, Club Baloncesto Perfumerias Avenida Salamanca încheie un sezon de excepţie, cucerind toate cele trei trofee interne din Spania (Supercopa, Copa de la Reina şi LFB), performanţă care stabileşte şi un nou record în istoria de 25 de ani a clubului.
Extrema de forţă a naţionalei României a avut din nou un sezon foarte bun în Spania, Gabi Mărginean având o contribuţie importantă la performanţele grupării iberice Club Baloncesto Perfumerias Avenida Salamanca atât în între cerile interne, cât şi în Euro League Women, competiţie în care echipa antrenată de Miguel Angel Ortega a acces până în sferturile de finală, fiind oprită din cursa de Fenerbahce Istanbul. Conform statisticilor oficiale din Spania, Gabi Mărginean a adunat în sezonul din Spania următoarele medii – 18:49 minute/meci; 6,1 puncte/meci (n.n. – a ratat o singură aruncare liberă în 32 de meciuri!!!); 1,8 recuperări/meci; 0,9 pase decisive/meci; în vreme ce în Euro League Women a avut în 17 meciuri următoarea linie – 17,4 minute/meci; 5,2 puncte/meci; 1,6 recuperări/meci; 0,9 pase decisive/meci; 0,8 intercepţii/meci.

ȘANSE MINIME PENTRU SORANA CÎRSTEA LA STUTTGART

Zilele trecute a fost efectuată tragerea la sorți pentru...

ARGINT LA CUPA ROMÂNIEI DE BOX PENTRU CS TÂRGOVIȘTE

Performanță remarcabilă atinsă de unul dintre cei mai promițători...

CSM TÂRGOVIȘTE, ZDROBITĂ DE SEPSI SIC SF. GHEORGHE ÎN PRIMUL MECI AL FINALEI MICI

Ultimele câștigătoare ale titlului național din baschetul feminin românesc...