Published On: vin, nov. 9th, 2018

FARUL PIERDE MECIUL CU DACIA MIOVENI, CLASAMENTUL SE SCHIMBĂ

nichiduta.ro

E oficial. SSC Farul a rămas fără punctul obţinut în meciul cu CS Mioveni, desfăşurat sâmbătă, la Constanţa, scor 33. Echipa lui Petre Grigoraş a pierdut la „masa verde” jocul cu argeşenii după ce în a doua repriză a introdus pe teren un jucător aflat în stare de suspendare. FRF a dat dreptate Mioveniului şi a dictat 3-0, astfel că, în aceste condiţii, clasamentul Ligii 2 a suferit modificări. Clubul din Mioveni a făcut luni dimineaţă o sesizare către Departamentul Competiţii al FRF, privind dreptul de joc al fotbalistului Madikaba Doumbia de la SSC Farul, suspectând că acesta s-ar fi aflat în stare de suspendare, pentru că avea patru cartonaşe galbene, pe care le-a primit în etapele 4 (Sportul Snagov – Farul 1-0), 8 (Chindia – Farul 5-1), 10 (ASU Poli Timişoara – Farul 1-0) şi 14 (Petrolul -Farul 2-1). Mijlocaşul francez a început partida ca rezervă, însă a fost introdus pe teren în minutul 59, în locul lui Tudorică.
Cum s-a descoperit neregula? Înainte de fiecare etapă, delegatul Mioveniului verifică pe site-ul FRF, parcurgând casetele de meci de la fiecare etapă, situaţia cartonaşelor de la echipa adversă şi vede, astfel, ce jucători sunt în stare de suspendare. Înainte de meciul cu SSC Farul, s-a observat că Doumbia, care era pe lista suspendaţilor, era rezervă, ceea ce nu era în neregulă. Însă, cum acesta a intrat pe teren, s-a încălcat regulamentul.
Ieri, Petre Grigoraş a recunoscut gafa şi a dat vina pe delegatul Alexandru Daniel Anghel. „Rezultatul de egalitate cu Mioveniul va fi de domeniul istoriei, pentru că s-a făcut o greşeală la nivel de delegat. S-a omis sau, eu ştiu, s-a pus în plus un cartonaş şi mai mult ca sigur meciul ăsta îl vom pierde cu 3-0 la masa verde. Mi-a fost şi mie greu să cred, dar se pare că în proporţie de 99,9% e pur adevăr. Acum parcă mă bucur un pic că nu am reuşit să întoarcem rezultatul de la 3-1, să facem 43. Aveam toată mâna băgată în gât. Aşa, acum am doar o unghiuţă mică, dar, eu, cum nu prea port unghii mari, nu mă pot zgâria prea rău. Se poartă şi la case mai mari. Orice început e greu, învăţăm din toate şi s-ar putea ca în doi-trei ani să ieşim la liman”, a comentat antrenorul Petre Grigoraş în cadrul emisiunii „Execuţii în direct” de la radio Sport Total.
După ce FRF a dictat victorie la „masa verde” pentru argeşeni, CS Mioveni a acumulat 29 de puncte, a egalat-o la puncte pe FC Argeş şi a depăşit-o la golaveraj, urcând pe locul 6. SSC Farul a rămas cu 13 puncte şi a picat o poziţie, pe 17, tot retrogradabilă.
FRF a modificat pe site-ul
oficial rezultatul meciului
SSC Farul – CS Mioveni
Meciul dintre SSC Farul şi CS Mioveni a avut o desfăşurare de scor spectaculoasă. Argeşenii au condus cu 10 şi 3-1, însă au fost egalaţi. Valentin Balint a deschis scorul încă din minutul 4, după o gafă a portarului Mihai Popa. Marius Fotescu a egalat pentru constănţeni în minutul 40, însă Eduard Stoica (45+3) a înscris în prelungirile primei reprize şi şi-a adus din nou echipa în avantaj. În startul părţii secunde, Ionuţ Rădescu (52) a mai punctat o dată pentru CS Mioveni, însă apoi a urcat revenirea echipei lui Petre Grigoraş. Georgian Păun (67) şi Nicolae Moise (71) au făcut 3-3, rezultat care avea să se consemneze şi la final.
Mijlocaşul francez Madikaba Doumbia (25 de ani) a evoluat în 14 meciuri în acest sezon de Liga 2 pentru SSC Farul, reuşind şi un gol, cu UTA (scor 2-4).