F.CM. Târgovişte – F.C Zagon 0-1 (0-1) Meci doar de palmares

teren bun, timp răcoros, spectatori 200.
A marcat Pântea (min.
32).
Şuturi spre poartă 9-12, în bară 1-0, pe spaţiul porţii 7-7, cornere 5-3.
Au arbitrat: Cristina Trandafir 7 – Ion Căpăţineanu, Mihaela Militaru (toţi din Bucureşti).
Observatori F.R.F.: Florin Hâncu (Braşov) şi Dan Ionescu (Bucureşti).
Cartonaşe galbene: Gheorghe, Grigorov – Preda, A. Popa.
F.C.M.: Bica 6 – Neagu 6,5, Olteanu 5,5, Grigorov 6, Daia 5 – Enescu 5,5 (37 – Mihăilă 5,5), Gâldău 6, Gheorghe 5, Mândru 5 (46 – Timofte 5,5) -Leţu 5,5 (46 – Dragnea), D. Popa. Rezerve neutilizate: Andrei – Zgâmbău, Nedelcu, Lungeanu.
Antrenor – Haralambie „Puiu” Becheanu.
F.C. Zagon: Bunduc 7 -Răduţoiu 6 cpt, Bamba 6,5, Mihăeş 6,5, A. Popa – Feraru 6, Tofan 7 (79 – Pricop), Preda 6,5 (90 – Torok), Căşineanu 6 –
Vasiliu 6 (75 – Vârlan 5,5),
Pântea 7. Rezerve neutilizate: Marinoiu – Pap, Sârbu.
Antrenor – Călin Moldovan.
Târgoviştenii au început în ofensivă şi, în minutul 7, Dani Popa a trimis balonul la rădăcina barei. Oaspeţii au răspuns cu contre tăioase. Apărarea târgovişteană dă primele semne de slăbiciune în apărare. Fundaşul stânga, Adi Popa (22), urcă în atac, tatonat de Enescu, dar din minutul 8 a şutat peste poartă. F.C. Zagon rămâne în ofensivă şi presează poarta lui Bica. Coordonatorul Tofan (32) trimite o centrare cu efect, Olteanu şi Bica nu se coordonează şi „vulpoiul” Pântea deviază balonul cu capul în poartă, 0-1.
Cu orgoliul rănit, roş-albaştrii urcă în atac dar duc puţine baloane în careul mare din faţa porţii lui Bunduc. Cea mai notabilă fază din finalul primei reprize la poarta Zagonului am consemnat-o în minutul 37 când Popa, din cen-tratea (din corner), mingea este reluată cu capul de Dani Popa. La poarta cealaltă Tofan (38) trimite o „ghiulea” de la 30 m, care se duce puţin pe lângă poarta lui Bica.
La începutul reprizei secunde, târgoviştenii clacă apăsat în terenul oaspeţilor. Dragnea (54) îl lansează pe „gaură” pe Mihăilă, dar şutul acestuia (din poziţie bună) este prea moale pentru a-l surprinde pe Bunduc. Pe contraatac Preda (55), din pasa lui Tofan, nu-l poate dobândi pe Bica. La faza următoare, asistenta Mihaela Militaru îl semnalizează, eronat, în ofsaid pe Dani Popa. Neagu (59) şutează puternic din lovitură liberă de la 28 m, portarul Bunduc respinge până la Olteanu, care din apropiere a şutat tot în Bunduc.
F.C. Zagon îşi aşează cu calm jocul şi Pântea (64) şi Preda (67) nu pot să-l învingă pe Bica.
Vizitatorii plimbă mingea şi Feraru (70), singur cu Bica, nu reuşeşte să marcheze. Pentru o perioadă băieţii lui Călin Moldovan pierd controlul jocului şi Dragnea (75) a şutat puternic, din alergare dar Bunduc a fost la post. Apoi, nici Timofte, nici Popa (77) nu ajung la o centrare venită de pe banda dreaptă. Formaţie din Zagon îşi aşează jocul calm. Pântea (85) face pesing, recuperează un balon dar nu reuşeşte să marcheze.
Pe final de meci târgovişteni atacă dar o fac lent, previzibil şi fără ocazii.