EŞEC PROGRAMAT PENTRU CS MUNICIPAL ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Târgovişte 101 – 69 (17 – 14, 27 – 17, 22 – 21, 35 – 17)

CS Municipal Târgovişte a pierdut duelul de pe terenul campioanei în prima etapă a noului sezon din Liga Naţională Feminină de Baschet. Jucătoarele pregătite de Cătălin Tănase au cedat pe terenul celor de la Sepsi, mari favorite la cucerirea celor două trofee interne şi în actuala stagiune competiţională.
După un prim sfert echilibrat, dâmboviţencele au cedat a doua manşă a partidei din Covasna la o diferenţă destul de mare, iar gazdele au reuşit să se impună şi în reprizele de după pauză, câştigând în final cu scorul de 101-69.
Dincolo de înfrângerea de la Sf. Gheorghe, trebuie să remarcăm revenirea excelentă a Ancuţei Stoenescu la Târgovişte, care a reuşit să marcheze 29 de puncte în meciul disputat sâmbătă. De altfel, jucătoarea noastră a fost principala marcatoare a confruntării dintre Sepsi SIC Sf. Gheorghe şi CSM Târgovişte, în vreme ce coşgetera campioanei a fost Kristina Higgins.

Casetă tehnică
ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe – CSM Târgovişte 101 – 69 (17 – 14, 27 – 17, 22 – 21, 35 – 17) Sala: Sala Polivalentă Sfântu Gheorghe Arbitrii: Csender Andrada, Săndulache Mihai, Şerbulea Tiberiu Observator: Marinescu Marius
Sepsi: A. Godri – Parău 10, I. Ghizila 22, K. Higgins 22, M. Solopova 2, P. Whitted 21. Au mai jucat: A. Şipoş 1, A. Slamova 6, J. Pasic 11, N. Demeter 6, R. Kovacs. Antrenor: Zoran Mikes
CSM: A. Stoenescu 29, G. Irimia 10, L. Toma 2, A. Ghiţă 8, T. Kilin 5. Au mai jucat: A. Chivu 4, L. Vaida, D. Tănase, M. Coker 4, P. Poole 7. Antrenor: Cătălin Tănase.

LIGA NAŢIONALĂ FEMININĂ DE BASCHET. ETAPA I. GRUPA VALORICĂ 1-6