Published On: lun, Aug 7th, 2017

Eşec în etapa inaugurală Chindia Târgovişte – UTA Arad 0-1 (0-0)

A marcat: Curtuiuş (min. 89);
Stadion: „Eugen Popescu” (Târgovişte);
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); Asistenţi: Ferencz Tunyogi (Zalău) şi Alexandru Midvichi (Bucureşti).
Chindia: I. Popescu – Martac, D. Ispas, Vătavu, Dumitrescu – Nisipeanu, L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica -Cherchez, Neicuţescu.
Rezerve: Aioani – D. Ciobotariu, Pencea, Bâtfoi, Cornea, Cr. Matei, Cr. Neguţ. Antrenor: Nicolae Croitoru.
UTA: Grahovac (cpt.) – Adili, Scutaru, Ciucă, Burlă – Asani – Stahl, Cârstocea, Jorza, Strătilă – M. Roman.
Rezerve: Al. Barna – Polgar, Al. Manea, Curtuiuş, I. Tănase, Prună, Izet. Antrenor: Adrian Mihalcea.
După o perioadă scurtă de tatonare şi de studiu, cele două combatante au ieşit la joc. Portarul târgoviştean, I. Popescu, iese oportun şi stopează contraatacul purtat de Roman (10). La poarta cealaltă, Vătavu (17) şutează din poziţie bună peste poartă.
Pe lista ratangiilor îi găsim pe Cherchez (32 şi 39), respectiv Stahl (22), Strătilă (32 şi 45), Roman (34). Jocul se înăspreşte în repriza secundă. Se află în faţa golului Curtuiuş (54 şi 63), Strătilă (65), dar Popescu scapă cu faţa curată. Şi Grahovac rămâne cu poarta nepenetrată la ocaziile lui Stoica (57), Cherchez (65 şi 75). Arădenii au posibilitatea să înscrie, dar după o combinaţie Strătil-Adili, Curtuiuş nu poate finaliza. Peste un minut, Grahovac are noroc la centrarea trimisă direct din corner de Honciu, care a lovit bara. Echipa de pe Mureş îşi arată din nou colţii când centrearea lui Strătilă nu este finalizată de Curtuiuş (84). Imediat, „Lăncierii” domneşti ies la atac şi cer un penalty la Honciu.
Trupa antrenată de fostul dinamovist, Adrian Mihalcea, iniţiază un contraatac rapid, care este finalizat, cu capul, de Curtuiuş, 0-1.
Roş-albaştrii forţează egalarea, dar Grahovac este providenţial la lovitura liberă executată de Honciu (90+3).