ELIMINARE PREMATURĂ LA LINZ

Sorana Cîrstea a pierdut clar în optimile de finală ale turneului WTA International de la Linz (Austria), scor 4-6, 4-6 cu Ocean Dodin.
Sorana Cîrstea (România), numărul 87 WTA, a ratat calificarea în sferturile turneului de la Linz (Austria), dotat cu premii în valoare totală de 225.500 de dolari! Ocean Dodin (Franţa, 115 WTA) a „răpus-o” joi pe Sorana, iar România a rămas fără nicio reprezentantă pe tabloul de simplu din Austria.
Sorana a obţinut o singură victorie la Linz, în turul inaugural, graţie retragerii Juliei Grabher (Austria, 225 WTA) la scorul de 2-3. În schimb, Cîrstea a punctat ceva mai mult la capitolul vestimentar, purtând un echipament foarte apreciat de fani.
Sorana Cîrstea a avut o evoluţie ştearsă în meciul din optimi cu Ocean Dodin. Franţuzoaica, aflată într-o formă excelentă, a început în forţă şi a realizat singurul break al primului set la scorul de 2-2. Dodin a avut break în faţă şi în actul doi, la 1-2, Cîrstea a întors scorul şi a condus cu 3-2 şi 4-3, însă următoarele trei game-uri i-au aparţinut lui Ocean, scor final 4-6, 4-6.
Cîrstea rămâne fără niciun sfert de finală în circuitul WTA în anul 2020, în timp ce Dodin face a doua „victimă” din România la Linz. Franţuzoaica a învins-o şi pe Laura Paar, în finala calificărilor, scor 6-2, 7-5. Partida dintre Cîrstea şi Dodin a durat o oră şi 25 de minute, iar sportiva din Târgovişte se mulţumeşte cu un cec în valoare de 2.540 de dolari.

SORANA CÎRSTEA RĂMÂNE ÎN TOP 100 WTA

Simona Halep se menţine pe locul 2 WTA, cu 7.255 de puncte, iar australianca Ashleigh Barty continuă să conducă ierarhia, cu 8.717 puncte.După turneul de la Ostrava, care s-a încheiat duminică, Arina Sabalenka, învingătoarea, a urcat un loc şi este pe 11, iar finalista Victoria Azarenka a urcat de pe […]