Published On: joi, Aug 10th, 2017

ELIMINARE LA MARE LUPTA PENTRU SORANA

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de Caroline Garcia
(Franţa), cu 6-2, 6-7 (4), 6-4,
marţi, în runda inaugurală a turneului WTA de la Toronto (Canada), dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari.
Garcia (23 ani, 21 WTA) s-a impus după două ore şi 20 de minute în faţa Soranei (27 ani, 54 WTA), venită din calificări.
Cîrstea a pierdut fără drept de apel primul set, cu 26, şi a fost condusă în al doilea cu 5-2, dar a revenit spectaculos, a reuşit să ducă jocul în tie break, unde s-a impus cu 7-4 şi a restabilit egalitatea. Actul decisiv a fost unul echilibrat, în care niciuna dintre jucătoare nu a reuşit să se desprindă până la 4-4, când Sorana şi-a pierdut serviciul, iar apoi Garcia a încheiat setul şi meciul cu 64.
Sorana Cîrstea va primi pentru participare un cec de 7.745 dolari şi 31 de puncte WTA.
Simona Halep, deţinătoarea titlului la Rogers Cup şi a doua favorită, este singura româncă rămasă pe tabloul de simplu şi va juca în turul secund cu Magdalena Rybarikova (Slovacia), care a dispus marţi cu 7-5, 6-0 de croata Mirjana Lucic-Baroni. Rybarikova (28 ani, 33 WTA) are 2-1 în meciurile directe cu Halep, pe care a învins-o în 2011 la Hobart, în sferturi, cu
5-7, 7-6 (3), 6-3, şi în 2014, la
New Haven, în optimi, cu 6-3, 4-6, 6-3. Halep a obţinut o singură victorie, în 2013, în optimi, la Moscova, când Rybarikova a abandonat după primul set (6-2).