Published On: vin, iul. 13th, 2018

Echipa naţională pregătită de Cătălin Tănase a ajuns în semifinale AU ÎNGENUNCHEAT ŞI ISRAELUL

Reprezentativa feminină de tineret a României şi-a asigurat prezenţa în semifinalele FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, după ce tricolorele pregătite de antrenorii Cătălin Tănase, Alexandru Radu şi Larisa Toma au reuşit, miercuri seara, să se impună şi în faţa selecţionatei similare a Israel, cu scorul de 64-43 (13-12, 21-9, 12-10, 1812). Astfel, Acvilele şi-au întărit poziţia de lider în Grupa A, acumulând punctaj maxim, cu patru victorii din tot atâtea meciuri disputate, şi indiferent de rezultatul din ultima rundă va continua lupta pentru promovarea în primul eşalon european. Joi seara, de la ora 19:30, Arena Antonio Alexe din Oradea va găzdui ultimul meci din Grupa A, România urmând să primească replica puternicei naţionale a Lituaniei, într-un veritabil derby al seriei, în care se va stabili prima poziţie din clasament.
După o bine meritată zi de pauză, miercuri, cele 12 naţionale feminine de tineret prezente la Oradea au revenit în Arena Antonio Alexe şi în Sala Liceului Economic Partenie Cosma pentru a evolua în cadrul celei de-a patra etape din grupele FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania. Cu trei victorii consecutive la activ în clasamentul Grupei A, reprezentativa României a întâlnit selecţionata Israel într-un meci important pentru economia calificării în semifinale. Şi cum baschetbalistele pregătite de antrenorii CătălinTănase, Alexandru Radu şi Larisa Toma îşi doreau atât victoria, cât mai ales să-şi asigure calificarea în faza superioară, Acvilele au încercat să preia iniţiativa încă din primele minute. Doar că şi pentru Israel meciul avea o importanţă capitală, astfel că pe durata primului sfert s-a înregistrat un echilibru atât pe tabelă, cât şi pe teren. în următoarele zece minute, România arată ca o echipă decisă să nu facă paşi greşiţi şi nu face deloc rabat la efort, iar asta se oglindeşte rapid şi în evoluţia scorului, care se închide la pauză la 34-21 pentru naţionala noastră. La reluare, Acvilele continuă să ridice un zid defensiv foarte bun în faţa iureşului israelian iar scorul se menţine favorabil României după alte zece minute, cel de-al treilea sfert încheindu-se la 46-31. în ultima parte a jocului, baschetbalistele noastre sunt de neoprit şi diferenţa se măreşte considerabil până în ultima secundă, fluierul final al arbitrilor consemnând victoria României, cu 64-43. Un succes echivalent cu o calificare în semifinale, astfel că ultimul meci de joi seara va avea ca miză doar păstrarea primei pozitii în clasamentul Grupei A, mai ales că adversara de mâine seară este Lituania, echipă situată pe locul secund, care a câştigat cu greu în această seară disputa cu Grecia, cu scorul
de 73-71.
Punctele succesului tricolor au fost parafate de FERARIU (17 p, 7 rec, 3 pase, 2 int, 2 cap), POPESCU (10 p, 1 rec, 2 pase, 3 int, 1 cap), PODAR (8 p, 1×3, 2 rec, 1 pasă, 1 int), PĂRĂU (7 p, 13 rec, 4 pase, 1 int), GHIŢĂ (6 p, 6 rec), VîRJOGHE (5 p, 7 rec), E. ARMANU (3 p, 1×3, 6 rec, 1 int), T. ARMANU (3 p, 1×3),
DEMETER (2 p, 7 rec, 1 pasă), TĂNASE (2 p, 2 rec, 1 pasă, 1 int) şi ORBAN (1 p, 2 rec). A mai evoluat FLESER.
în urma rezultatelor înregistrate miercuri, iată cum arată clasamentele ambelor grupe, cu precizarea că primele două clasate se califică în semifinale după reuniunea de joi seară: Grupa A
1. ROMÂNIA – 8 puncte (4 victorii)
2. LITUANIA – 7 puncte (3 victorii, 1
înfrângere)
3. Ucraina – 6 puncte (2 victorii, 2 înfrângeri)
4. Israel – 6 puncte (2 victorii, 2 înfrângeri)
5. Marea Britanie – 5 puncte (1 victorie, 3 înfrângeri)
6. Grecia – 4 puncte (4 înfrângeri) Grupa B
1. CEHIA – 8 puncte (4 victorii)
2. BELARUS – 7 puncte (3 victorii, 1 înfrângere)
3. Turcia – 6 puncte (2 victorii, 2 înfrângeri)
4. Bulgaria – 6 puncte (2 victorii, 2 înfrângeri)
5. Islanda – 5 puncte (1 victorie, 3 înfrângeri)
6. Danemarca – 4 puncte (4 înfrângeri)
Joi, sunt programate următoarele meciuri:
Grecia – Marea Britanie (ora 15:00, sala Partenie Cosma)
Islanda – Belarus (ora 15:00, Arena Antonio Alexe)
Turcia – Bulgaria (ora 17:15, sala Partenie Cosma)
Cehia – Danemarca (ora 17:15, Arena Antonio Alexe)
Israel – Ucraina (ora 19:30, sala Partenie Cosma)
Lituania – România (ora 19:30, Arena Antonio Alexe)
Reamintim ca în cadrul semifinalelor FIBA U20 Women’s European Championship, Division B, presented by Banca Transilvania, programate să se desfăşoare sâmbată, cu începere de la ora 17:15, în Arena Antonio Alexe, se vor confrunta A1 – B2 şi B1 – A2. Conform programului competiţional, cele trei echipe care vor urca pe podiumul de premiere vor obţine automat şi mult dorita calificare în primul eşalon european.

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>