Dâmboviţenii, show la Naţională!

sportFlorin Tănase şi Andrei Ivan au marcat două dintre cele cinci goluri ale României în amicalul cu Torpedo Kutaisi

Naţionala României a câştigat, sâmbătă, cu scorul 5-1, cu Torpedo Kutaisi (locul 10 în Georgia), în primul meci din cantonamentul organizat în Turcia. Au marcat: Enache ‘5, Ivan ‘7, Alibec ’44, Răduţ ’48, Tănase ’57 – Purtshkvanidze ’87.
În minutul 5 al meciului, Ivan i-a pasat lui Enache, iar acesta din urmă a şutat puternic pentru 1-0. La doar două minute după golul lui Enache, acelaşi Ivan a scăpat singur şi l-a executat pe portar cu un şut pe lângă acesta. După o pasă primită excelent din flancul stâng, Alibec a şutat fără preluare, peste portarul georgienilor, în minutul 44. Răduţ a făcut 4-0, în minutul 48, după ce a driblat doi adversari. În minutul 57, Ropotan şi Mateiu au colaborat perfect şi l-au găsit perfect pe Tănase, iar jucătorul Viitorului l-a executat pe portar cu un şut pe lângă acesta. În minutul 73, Dorin Rotariu a marcat şi el, dar golul nu a fost validat din cauza unei poziţii de ofsaid. Purtshkvanidze a redus din diferenţă, în minutul 87.
La partidă, a asistat şi echipa Stelei. Iniţial, au fost convocaţi şase stelişti, Florin Niţă, Paul Papp, Alin Toşca, Mihai Pintilii, Nicolae Stanciu şi Adrian Popa, pentru stagiul de pregătire al naţionalei din Turcia, dar aceştia nu au mai ajuns la echipa naţională.
Tricolorii mai au programate două meciuri în cantonamentul din această iarnă, urmând să întâlnească tot echipe de club. Marţi, pe 2 februarie, de la ora 18:00, România va înfrunta Zimbru Chişinău (Moldova – locul 3), în timp ce pe sâmbătă, pe 6 februarie, elevii lui Iordănescu vor întâlni formaţia Beroe Stara Zagora (Bulgaria – locul 3), de la ora 17:00.