Published On: vin, Mar 29th, 2013

Cupa României Olimpia Mărceşti – Gloria Corneşti 2-8 (1-1) dp Greu până la primul gol

SPORTStadion Dobra, teren moale acoperit cu zăpadă, timp friguros (a nins), spectatori 100.
Au marcat: M. Constantin (min. 27), Baciu (95 – din 11 m), respectiv Picior (85 şi 112), Bărcănescu (93), Gae (94), Olteanu (100 şi 102), Caramalău (107 şi 114).
Şuturi spre poartă 7-19, pe spaţiul porţii 4-15, în bară 1-2, cornere
5-11.
Au arbitrat: Marian Mălău 6 -Codruţ Tudor 6, Costinel Neagu 6. Observator A.J.F.: Valentin Mihalache.
Cartonaşe galbene: I. Stan, Mihai Dobre, G. Stan, Tănase (2) -Nicolae.
Cartonaşe roşii: Tănase (min.
85) – B. Stan (61).
Mărceşti: Ristoiu 6,5 – I. Stan 5,5, M. Constantin 6,5, Mihai Dobre 5,5 (95 – Rizea 5). G. Stan 5,5 – Baicu 6, Andrei 5 (77 – Stoica 5), Tănase (cpt.) 4, Ionescu 5,5 – L. Stan 5 (91 – Dobriţescu 5), Albu 5 (97 – Marian Dobre 5). Antrenor Ion Marin.
Corneşti: Mihai Matei 5,5 -Ştefan 6,5, Gae 7, Nicolae 6, B. Stan (cpt.) 4 – Cravcescu 6 (46- Picior 7), Bărcănescu 7, Olteanu 7, Calofir 6 -Movilă 6,5, Mirel Matei 5,5 (64 -Caramalău 7). Antrenor Daniel Movilă.
într-un peisaj autentic de iarnă, cele două combatante au luptat demn şi curajos pentru calificarea în faza superioară a competiţiei K.O.
Liderul din Liga a 4-a era să pice pradă propriei relaxări. Gloria a egalat pe final, ducând jocul în prelungiri, unde s-a impus clar. Oaspeţii au început tare, dar l-au încălzit pe micuţul portar Ristoiu. Mirel Matei (3), Nicolae (9), Cravcescu (23) n-au putut marca din situaţii excelente. Ristoiu îşi ţine echipa în joc cu încă două parade de excepţie în faţa lui Cravcescu (25) şi Calofir (26).
Cum se întâmplă de cele mai multe ori în fotbal, ocaziile se răzbună. Fundaşul central M. Constantin avansează în jumătatea adversă, şutează cu spiţul de la 30 m, şi balonul se duce „ghiulea” în poarta Gloriei pe deasupra portarului Mihai Matei, care a rămas spectator, 1-0. Vizitatorii nu-şi revin, iar gazdele prind aripi. Băieţii lui Ion Marin pot dubla scorul, dar şutul trimis de I. Stan (35) a întâlnit bara. La poarta cealaltă, Cravcescu (37), Calofir (40), Olteanu (42) şi din nou Calofir (45) refuză cu obstinenţă să modifice rezultatul. Mai mult, în minutul 39, Olteanu a trimis puternic, de la 25 de m, balonul în bară. Ristoiu a avut noroc!
După pauză, trupa lui Ion Marin preferă să betoneze apărarea. Gloria nu aşteaptă invitaţia prea mult şi urcă în atac. Movilă (46) îl face respectat pe portarul Ristoiu pe stadionul Dobra. Olimpia joacă simplu, fără niciun fel de complicaţii. Apoi, Picior (51 şi 59) nu poate bate plasa porţii lui Ristoiu. Gloria atacă în valuri, dar „neascultătoarea” se încăpăţânează să intre în poartă. Echipa lui Nelu Radu atacă şi în inferioritate numerică (eliminat B. Stan, min. 61). Dar domină steril. Ristoiu (77) are o altă intervenţie la şutul lui Olteanu, care trimite balonul în bară.
în minutul 85, căpitanul gazdelor, Tănase, primeşte al doilea „galben” şi

este eliminat. Din lovitură liberă, Picior marchează pentru 1-4 şi duce meciul în prelungiri.
în această parte a meciului, Gloria are mai multă pregătire, viteză şi finalitate. Bărcănescu (93) prinde un şut fără preluare şi balonul se duce sub bara porţii lui Ristoiu, 1-2. Gloria presează şi împinge jocul spre careul amfitrionilor. Joacă comprimat. Movilă centrează din lovitură liberă şi Gae (94) deviază balonul în plasă, 1-3.
La poarta cealaltă, Nicolae atacă neglijent, îl faultează pe Albu în careul mare şi Baciu punctează din penalty, 2-3. Gloria joacă îndrăzneţ şi pe ofensivă. Olimpia are pasul obosit. Olteanu (100) scapă singur, îi pasează, altruist, lui Movilă, care, din 8 m, şutează peste bară. Peste câteva secunde Movilă dislocă flancul stâng prin dribling şi îi pune pe tavă lui Olteanu un balon pe care scrie 2-4. în minutul 102, Movilă este tot în rol de servant şi Olteanu urcă scorul la 2-5.
Intrarea lui Caramalău a înviorat jocul echipei din Corneşti. Are chef de fotbal, prospeţime şi poftă de gol. Primeşte o pasă de la jucătorul-antrenor Movilă şi marchează pentru 2-6. Şi la acest scor Gloria forţează şi are intenţii ofensive. îşi atrage de partea ei ocaziile, dar mai punctează de încă două ori. Picior (112), din pasa lui Calofir, face 2-7, iar Caramalău (114), după ce a conlucrat cu Movilă, stabilesc scorul final, 2-8.