CUM S-AU DESCURCAT TINERII CHINDIEI

Florinel Coman este cel mai în formă jucător din Liga 1. O demonstrează cifrele extraordinare ale fotbalistului de 21 de ani din actualul sezon.
Coman a marcat deja de 9 ori, fiind cel mai bun marcator din Liga 1. Mai mult acesta are 7 assisturi pentru colegii săi, ocupând poziţia secundă în topul celor mai buni marcatori din prima divizie, după Nistor. Şi în această rundă Coman a fost decisiv pentru FCSB. A centrat perfect la reuşita lui Soiledis şi a marcat golul de 2-0 în victoria echipei lui Vintilă contra celor de la Viitorul.
În total, în această rundă au evoluat 36 dejucători U21, 30 dintre aceştia fiind titulari şi 18 integralişti.
Dinamo – Sepsi 1-2 Au marcat: Nistor (60) / Karanovic (76, 78) Dinamo: Ciobotariu (integralist), Mihaiu (titular, 59 de minute)
Sepsi: Carnat (titular, 26 de minute), M. Ştefănescu (integralist)
Academica – Botoşani 1-1 Au marcat: Şut (80) / Ofosu (53) Academica: Şut (integralist), R. Ion (titular, 64 de minute), Merloi (din minutul 58)
Botoşani: Haruţ (integralist), Chindriş (integralist)
Politehnica Iaşi – Gaz Metan 1-2 Au marcat: Bălan (55) / M. Constantin (76 -pen., 85 – pen.)
Poli Iaşi: Târnovanu (integralist), Onea (integralist), F. Cristea (din minutul 65), Horşia (din minutul 78)
Gaz Metan: Velisar (integralist), Olaru (titular, 88 de minute)
Universitatea Craiova – Voluntari 2-1 Au marcat: Cicâldău (74), Bălaşa (89) / Papa-zoglou (54)
Craiova: Mihăilă (integralist), Niţu (titular, 25 de minute)
Voluntari: I. Gheorghe (integralist), Costin (titular, 42 de minute)
Chindia – Hermannstadt 1-1 Au marcat: L. Mihai (76 – pen.) / Petrescu (24 – pen.)
Chindia: Dumiter (integralist), Negrea (integralist)
Hermannstadt: Opruţ (titular, 50 de minute), Buzan (titular, 29 de minute), Cordea (din minutul 50)
Viitorul – FCSB 0-2 Au marcat: Soiledis (22), Coman (45) Viitorul: Ghiţă (integralist), Boboc (integralist), Ciobanu (integralist), L. Munteanu (din minutul 46), Pitu (din minutul 76)
FCSB: Morutan (integralist), Coman (integralist), Man (titular, 85 de minute)
CFR – Astra 2-0 Au marcat: Burcă (23), Culio (84) CFR: Costache (titular, 87 de minute), Itu (titular, 57 de minute), Petrila (din minutul 87)
Astra: Simion (integralist), Dima (titular, 45 de minute)
Tabloul complet al prezenţei jucătorilor U21 în etapa a 21-a Ligii 1, ediţia 2019-2020
Portar: Târnovanu (Poli Iaşi) Fundaşi: Ciobotariu (Dinamo), Haruţ (Botoşani), Chindirş (Botoşani), Onea (Poli Iaşi), Velisar (Gaz Metan), Opruţ (Hermannstadt), Buzan (Hermannstadt), Ghiţă (Viitorul), Boboc (Viitorul), Dima (Astra)
Mijlocaşi: Mihaiu (Dinamo), Carnat (Sepsi), Şut (Academica), R. Ion (Academica), Merloi (Academica), F. Cristea (Poli Iaşi), Horşia (Poli Iaşi), Olaru (Gaz Metan), Mihăilă (Craiova), Niţu (Craiova), I. Gheorghe (Voluntari), Costin (Voluntari), Negrea (Chindia), Ciobanu (Viitorul), Pitu (Viitorul), Moruţan (FCSB), Costache (CFR), Itu (CFR), Petrila (CFR), Simion
(Astrafs)
Atacanţi: M. Ştefănescu (Sepsi), Dumiter (Chindia), Cordea (Hermannstadt), L. Munteanu (Viitorul), Man (FCSB), Coman (FCSB)

SCHIMBARE DE ULTIM MOMENT

În cadrul etapei a 22-a a Campionatului Naţional Casa Liga 1, s-a operat o modificare în sensul în care partida de duminică, 22 decembrie 2019, dintre Sepsi OSK şi Chindia Târgovişte va începe la ora 16.45 şi nu la ora 17.00 cum fusese anunţat iniţial.