CU DÂMBOVIȚEANCA PĂRĂLUȚĂ ÎN POARTĂ, NAȚIONALA DE FOTBAL FEMININ A ROMÂNIEI A OBȚINUT DOUĂ VICTORII FĂRĂ SĂ PRIMEASCĂ GOL

Mihai ROŞOIU

Naționala feminină a obținut 6 puncte din 6 puse în joc în luna septembrie!
Tricolorele s-au impus cu 2-0 în jocul disputat cu naționala Croației, și cu 3-0 în partida cu Lituania! Un debut de vis în preliminariile Cupei Mondiale din 2023!
Iată clasamentul și rezultatele primei runde din preliminariile Cupei Mondiale din 2023! Următorul joc al tricolorelor este pe 22 octombrie, în deplasare, împotriva Elveției!

Rezultatele și programul complet al Grupei G:

  • 17 septembrie 2021: Italia – Moldova 3-0, Elveția -Lituania 4-1, ROMÂNIA – Croația 2-0
  • 21 septembrie 2021: Moldova – Elveția 0-6, Croația -Italia 0-5, ROMÂNIA – Lituania 3-0
    URMĂTOARELE JOCURI:
  • 22 octombrie 2021: Italia – Croația Elveția –
    ROMÂNIA
  • 26 octombrie 2021: Lituania – Italia, Elveția – Croația
  • 26 noiembrie 2021: Italia – Elveția, ROMÂNIA –
    Moldova, Croația – Lituania
  • 30 noiembrie 2021: Croația – Moldova, Lituania –
    Elveția, ROMÂNIA – Italia
  • 8 aprilie 2022: Moldova – Croația, ROMÂNIA -Elveția, Italia – Lituania
  • 12 aprilie 2022: Elveția – Italia, Croația – ROMÂNIA, Moldova – Lituania
  • 24 iunie 2022: Moldova – ROMÂNIA
  • 28 iunie 2022: Lituania – Moldova
  • 2 septembrie 2022: Lituania – ROMÂNIA, Croația -Elveția, Moldova – Italia
  • 6 septembrie 2022: Italia – ROMÂNIA, Lituania -Croația, Elveția – Moldova

România – Lituania 3-0
Au marcat: Ciolacu (24), Rus (37, 76)
ECHIPELE DE START:
ROMÂNIA: 1. Părăluță – 21. Corduneanu (13. Gered 72), 2. Oprea, 6. Ficzay, 16. Sandu – 4. Bortan (19. Ambruș 86), 8. Vătafu (14. Herczeg 80) – 20. Carp, 10. Ciolacu (7. Tătar 80), 11. Olar-cpt – 9. Rus (18. Bâtea 80). Selecționer: Cristian Dulca
REZERVE: 12. Ceasar, 23. Boandă – 3. Nagy, 5. Goder, 15. Ancăș” 17. Bistrian
LITUANIA: 12. Lukjancuke – 18. Imanalijeva (23. Rogaciova 68), 13. Neverdauskaite (5 Sarkanaite 68), 11. Piesliakaite, 14. Liuzinaite, 4. Mikutaite – 15. Lazdauskaite (17. Griksaite 88), 7. Gaileviciute, 20. Vaitukaityte – 9. Jonusaite (16. Kyzaite 68). Selecționer: Rimantas Viktoravicius
REZERVE: 1. Savickaite, 22. Seskute – 2. Toropovaite, 3. Valikoniene, 6. Romanosvskaja, 8. Satkina, 19. Zizyte, 21. Liuzinaite.

România – Croația 2-0
Au marcat: 9. Rus ’12, 20. Carp ’32
ECHIPELE DE START
ROMÂNIA: 1. Părăluță – 21. Corduneanu, 2. Oprea, 6. Ficzay, 13. Gered – 4. Bortan, 8. Vătafu (16. Sandu ’90) – 20. Carp (19. Ambruș ’90), 10. Ciolacu (14. Herczeg ’82), 11. Olar-cpt – 9. Rus (18. Bâtea ’71). Selecționer: Cristian Dulca
REZERVE: 12. Ceasar, 23. Boandă – 3. Nagy, 5. Goder, 7. Tătar, 14. Herczeg, 15. Ancăș, 16. Sandu, 17. Bistrian, 18. Bâtea, 19. Ambruș
CROAȚIA: 1. Bacic – 14. Dulcic, 4. Balog, 22. Lubina, 16. Kunstek, 15. Bukac (18. Sabasov ’80) – 10. Lojna-cpt, 7. Pezelj, 3. Jelencic – 8. Glibo, 9. Balic (13 Spajic ’87)
REZERVE: 23. Bukovec – 11. Pedic, 13 Spajic, 17. Jedvaj, 18. Sabasov, 19. Canjevac, 20. Petaric

Faci un comentariu sau dai un răspuns?

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Next Post

CHINDIA, PRINTRE CELE 16 ECHIPE CALIFICATE ÎN OPTIMILE CUPEI ROMÂNIEI

Cupa României îşi reconfirmă statutul de „competiția surprizelor”. În faza optimilor de finală s-au calificat 6 formaţii din eșaloanele inferioare.După ce marți Minaur Baia Mare (L3) a reușit să treacă de divizionara secundă Politehnica Iași, miercuri, FC Buzău a eliminat o echipă din prima ligă, Academica Clinceni, în prelungiri.La capitolul […]