CSM, SUCCES ULUITOR ÎN TURNEUL 9 DE BASCHET FEMININ

CSM Târgovişte a câştigat meciul de pe teren propriu cu CSM Satu Mare, scor 70-66 (27-15, 13-19, 13-18, 17-14). Partida din Sala „loan Valerian” a contat pentru turneul 9 din Liga Naţională de baschet feminin.
Elevele lui Cătălin Tănase au reuşit un rezultat surprinzător, în condiţiile în care Satu Mare pierduse doar în faţa lui Sepsi în acest sezon şi era favorită clară. Gruparea din nord-vestul ţării nu s-a putut baza la această întâlnire pe Marina Solopova şi Erica Covile, scrie baschet.ro
Echipele de start
Târgovişte: Stoenescu, Chivu, Petrof, Irimia, Toma
Satu Mare: Kilin, Podar, Goss, Cuic (Pop), Bright
Satu Mare a început meciul cu un run de 6-0, dar trupa din Dâmboviţa a oferit o replică puternică. Astfel, la jumătatea primului sfert conducea cu 13-7 şi după primele zece minute avea un avantaj de 12 lungimi, 27-15. Până la pauză, oaspetele au reşit să mai reducă din ecart, astfel că tabela indica 40-36 după prima repriză, informează baschet.ro
Formaţia pregătită de Lopez Alonso a început sfertul trei şi mai motivată, astfel că a reuşit să se apropie la un doar un punct de Târgovişte înainte de sfertul decisiv, scor 53-52. CSM Satu Mare a egalat după un three-point play reuşit de Claudia Cuic (Pop), 55-55, dar Stoenescu şi Irimia au dus scorul la 60-55. În partea a doua a ultimului act, sătmărencele s-au apropiat de mai multe ori la două puncte de Târgovişte. Cu 9 secunde rămase din meci, Bright înscris printr-un lay-up, 68-66. Stoenescu a risipit orice emoţie pentru echipa ei după ce a transformat două libere cu 7 secunde rămase din meci, anunţă baschet.ro.
Principalele marcatoare
Târgovişte: Stoenescu 25 de puncte,
Chivu 23 de puncte, Irimia 11 puncte
Satu Mare: Cuic (Pop) 26 de puncte, Bright
26 de puncte, Goss 11 puncte

CS TÂRGOVIŞTE A CALIFICAT 11 SPORTIVI LA FINALELE NAŢIONALE

În Sala Sporturilor din Târgovişte, s-a desfăşurat Turneul de calificare pentru Finala Campionatului Naţional Individual-cadeţi şi Cupa României la lupte feminine lupte libere şi greco-romane pentru seniori.La turneul din vechea cetate de scaun a Ţării Româneşti, Clubul Sportiv Târgovişte a fost reprezentat de 11 sportivi, care s-au calificat incorpore pentru […]