Published On: joi, mart. 21st, 2013

CSM Satu Mare – CS Municipal Târgovişte 47 – 55 (9 – 13, 15 – 12, 17 – 14, 6 – 16)ştiga unul dintre jocurile cu Sepsi şi Alexandria, chiar dacă duelul cu trupa din Sfântu Gheorghe

nichiduta.ro

csmTârgoviştea rămâne coşmarul echipei din Satu Mare şi îşi trece în cont a 19-a victorie din tot atâtea dueluri directe cu adversara din nord vest. Partida de la capătul ţării a semănat izbitor cu ultimul joc al finalei de anul trecut, câştigată de dâmboviţence cu un neverosimil 3 – 0, la general. Ca şi atunci, elevele lui Florin Nini au început bine şi au condus mai mereu în primul sfert şi părea că misiunea va fi mult mai uşoară decât se preconizase. Următoarele 10 minute au fost ale gazdelor, care au izbutit să recupereze handicapul iniţial şi să se apropie, ba chiar să treacă la conducere. Pe fondul unui joc în care s-a ratat exasperant, campioana a reuşit să intre la cabine cu un avantaj minim, păstrându-se astfel tensiunea pentru ultima jumătate.
Impulsionate de sprijinul fanilor prezenţi în cocheta sală a Liceului cu Profil Sportiv din localitate, sătmărencele au îceput bine sfertul al treilea. Whittington s-a trezit după 20 de minute modeste şi a început să nimerească mai des ţinta. De partea cealaltă, Jillian Robbins a marcat atunci când Târgoviştea avea mai mare nevoie şi s-a mers cap la cap până spre finalul mitanului. Cu 10 minute înainte de final, amfitrioanele aveau un avans minim, de două puncte şi era clar pentru toată lumea că soarta partidei se va hotărî în ultimele minute.
Vorbele lui Florin Nini din pauza de două minute au avut un efect excelent asupra elevelor sale, care au început să le anihileze sătmărencelor toate punctele forte. Shanika Freeman n-a mai găsit drumul spre coş, iar Mărginean şi Miljkovic au făcut treabă în faza ofensivă. Apărarea campioanei a redevenit impenetrabilă şi toate încercările repetate de a sparge zidul ale echipei lui Dan Fleşeriu s-au dovedit inutile. Cu doar 6 puncte marcate în 10 minute Satu Mare s-a recunoscut învinsă încă o dată de CS Municipal Târgovişte chiar în propriul fief.
Graţie succesului obţinut la Satu Mare, campioana şi-a asigurat într-o proporţie covârşitoare primul loc în clasament la finalul sezonului regulat. Din ultimele două meciuri (Sepsi Sf. Gheorghe, 23 martie – în deplasare şi Teleormanul Alexandria, 26 martie – acasă), Municipal mai mare nevoie de o singură victorie pentru a porni în play off din postura liderei Ligii Naţionale Feminine de Baschet şi a marii favorite la cucerirea titlului. Până atunci însă, fetele lui Florin Nini trebuie să strângă rândurile şi să facă o figură cât mai onorabilă în turneul final al Cupei României, programat pe
I şi 2 aprilie, la Alba Iulia.
Cea mai bună marcatoare a formaţiei pregătite de Dan Fleşeriu a fost Shanika Freeman, cu 11 puncte,
II recuperări şi o pasă decisivă. Annemarie Părău – cu 9 puncte, 3 recuperări, 5 pase decisive, Khadijah Whittington –
9 puncte, 13 recuperări şi Dara Kovacevic – cu 8 puncte, 6 recuperări au mai punctat pentru Satu Mare.
De partea cealaltă, Jillian Robbins a fost principala jucătoare a echipei din Târgovişte. Aceasta a reuşit un double-double cu 16 puncte şi
10 recuperări, secondată de Gabriela Mărginean, cu 14 puncte, 6 recuperări, şi Maja Miljkovic – 10 puncte, o recuperare, 2 asisturi.