Hergheligiu deschide scorul.
Min. 5. Blaise Yameogo trimite mingea
puţin peste poarta lui CS Mioveni
Min. 1. Fluier de start!
După 2-0 în tur, dâmboviţenii au obţinut la Mioveni un rezultat de egalitate, 1-1, suficient pentru a îşi păstra locul în
Liga 1.
Argeşenii au sperat să întoarcă rezultatul din meciul tur şi partida de la Mioveni a început perfect pentru ei. În minutul 7 Herghelegiu a marcat după o centrare venită din partea stângă, scăpând din marcaj. Gazdele au continuat să preseze, dar Chindia s-a aşezat bine în apărare, reuşind să închidă culoarele spre poarta lui Aioani. Pericolul a venit la poarta formaţiei din Târgovişte în urma a două cornere, dar fără efect pe tabelă. Şi când arbitrul se pregătea să fluiere finalul primei reprize, Ivancic a adus egalarea, marcând din apropiere după o centrare a lui Yameogo. Cu 2-0 pentru Chindia în tur, misiunea formaţiei pregătite de Claudiu Niculescu s-a complicat.
Formaţia lui Claudiu Niculescu a continuat să spere. A început repriza a doua în atac, dorind să revină repede în joc. Oaspeţii s-au organizat însă bine în defensivă, ţinându-i pe argeşeni departe de poarta lui Aioani. Prima ocazie a reprizei secunde a aparţinut Chindiei, în minutul 76, când Florea a şutat modest dintr-o poziţie bună. Acelaşi Florea nu a fost mai inspirat nici trei minute mai târziu, iar Yameogo a fost blocat de Croitoru în minutul 89.
Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, iar Chindia Târgovişte va evolua în Liga 1 şi în sezonul 2020-2021!

SE ŞTIU CELE 16 ECHIPE DIN LIGA I

Chindia Târgovişte a remizat în deplasarea de la Mioveni, scor 1-1, şi va juca şi sezonul următor în Liga 1, datorită victoriei cu 2-0 din tur.Ediţia 2020/2021 a Ligii 1 îşi cunoaşte toate combatantele. „Lanterna” Chindia a profitat de şansa primită de la FRF şi LPF, care au fost de […]