CHINDIA SE AFUNDĂ ÎN CLASAMENTUL LIGII I Chindia Târgovişte – FC Hermannstadt 0-1

Stadion: llie Oană (Ploieşti)
A marcat: R. Pires (min. 51 – penalty)
Echipele de start:
Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga, Piţian, Corbu – A.Şerban, Raţă, Dumitraşcu, Yameogo – Berisha, Dangubic.
Rezerve: l.Popescu, Neguţ, Barbu, Dinu,
L.Mihai, Piftor, Ivancic, Negrea, Florea.
Min.50. Gol Hermannstadt! Romario Pires
înscrie dintr-un penalty executat perfect.

Min. 49. Penalty pentru Hermannstadt! Min. 46. A început repriza a doua! Min. 45. Finalul primei reprize! Min. 34. Ocazie de gol pentru Hermannstadt! Joalisson a trimis un şut puternic spre poarta Chindiei, însă portarul Aioani a reuşit să prindă mingea. Min. 11. Chindia Târgovişte înscrie! Însă, golul lui Blaise Yameogo este anulat, deoarece un coechipier aflat în ofsaid a influenţat faza.
Victorie importantă pentru FC Hermannstadt! Echipalui Ruben Albes reuşeste să o învingă pe Chindia Târgovişte, 1-0, după ce etapa trecută a bătut-o pe Poli Iaşi cu 2-3. Unicul gol al meciului a fost marcat de Romario Pires, dintr-un penalty executat fără probleme. Astfel, FC Hermannstadt ajunge pe locul 4 din play-out-ul Ligii 1, cu 24 de puncte obţinute, la egalitate cu ocupanta poziţiei 5, Sepsi Sfântu Gheorghe.
De cealaltă parte, echipa lui Emil Săndoi a prestat un joc slab, fără mari ocazii de poartă. Chindia Târgovişte rămâne pe ultimul loc din play-out, cu 17 puncte obţinute, la trei lungimi în spatele penultimei clasate, Dinamo Bucureşti.

ARBITRAJ SCANDALOS AL LUI CĂTĂLIN POPA

Ion Crăciunescu (69 de ani), fost arbitru internaţional, este de părere că penalty-ul care a adus victoria lui Hermannstadt în meciul contra Chindiei Târgovişte (1-0) a fost acordat în mod eronat.În minutul 49 al partidei jucată la Ploieşti, Marius Martac, fundaşul dreapta de la Chindia, a sărit la cap în […]